Hlavní obsah
Martin Bursík oznamuje po jednání předsednictva Strany zelených, že rezignoval na funkci předsedy. Vlevo je místopředseda Ondřej Liška. Foto: Peška Stanislav, ČTK

Bursík rezignoval na funkci předsedy Strany zelených

Martin Bursík v pondělí večer rezignoval na funkci předsedy Strany zelených. Po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu byl předsednickou funkcí pověřen dosavadní místopředseda strany Ondřej Liška, řekl po zasedání vedení strany Bursík.

Martin Bursík oznamuje po jednání předsednictva Strany zelených, že rezignoval na funkci předsedy. Vlevo je místopředseda Ondřej Liška. Foto: Peška Stanislav, ČTK
Bursík rezignoval na funkci předsedy Strany zelených

"Předsednictvo Strany zelených dnes vzalo na vědomí rezignaci Martina Bursíka na funkci předsedy Strany zelených," uvedl Liška, který Bursíkovi jménem předsednictva emotivně poděkoval za všechno, čeho strana pod jeho vedením dosáhla.

Bursík své rozhodnutí označil za poctivou reakci na výsledek strany, která v eurovolbách získala jen zhruba dvě procenta hlasů. "Předseda politické strany nese primární odpovědnost za její výsledky... Není to tak, že bych utíkal z politiky a před zodpovědností. Čas je bezpochyby zralý na to, abych ustoupil stranou a dal možnost tomu, aby stranu do parlamentních voleb vedl někdo jiný," prohlásil Bursík.

Dodal, že by SZ rád i nadále podporoval a "zezadu" jí pomáhal svými zkušenostmi. O tom, že by v budoucnu znovu kandidoval na předsedu, prý zatím neuvažuje.

Z Bursíkova i Liškova vyjádření vyplynulo, že to bude asi právě dosavadní místopředseda strany, kdo v říjnu zelené povede do předčasných sněmovních voleb. Podle Lišky a Bursíka totiž nelze očekávat, že by strana svolala ještě do října sjezd, který by vybral nové stranické vedení. Současnou situací by se v nejbližší době měla zabývat republiková rada, uvedl Liška.  

Není to tak, že bych utíkal z politiky a před zodpovědností
Martin Bursík

Liška také řekl, že z existence dalších "zelených" politických stran - tedy Demokratické strany zelených a hnutí Zelení - obavy nemá, protože jejich existence primárně neohrožuje roli Strany zelených v politice. Bursík k tomu doplnil, že budoucí spolupráce SZ se "zelenými plagiáty" vůbec nepřipadá v úvahu.

Bývalá členka a poslankyně SZ Olga Zubová dnes řekla, že Bursíkova rezignace byla logickým důsledkem volebního neúspěchu SZ. Bursík měl ale podle ní odejít již dávno. Zubová, která nyní působí v Demokratické straně zelených, uvedla, že ke sblížení různých zelených stran a hnutí "jednou dojde". "Nicméně si nemyslím, že to je jen otázka výměny předsedy, ale celého předsednictva," uvedla. Až sjezd SZ zvolí řádné nové vedení, bude podle ní jasněji. "Pak se teprve můžeme bavit o tom, jestli je možná spolupráce," doplnila. 

Že nabídne na pondělním jednání předsednictva strany svou funkci, oznámil Bursík bezprostředně po oznámení výsledků voleb. Strana v eurovolbách získala dvě procenta hlasů. Nejenže tedy nebude mít žádného europoslance, ale poklesly i její naděje, že uspěje v podzimních volbách do Sněmovny.

"Je to velmi špatný výsledek. V politice to není tak, že by se jenom vyhrávalo. Je potřebné také umět prohrávat a teď si to zažíváme," řekl Bursík.

Vývoj ve Straně zelených od voleb do Sněmovny v roce 2006
3. června 2006
Strana se poprvé dostala do Sněmovny s 6,29 procenta hlasů a šesti mandáty.
9. ledna 2007V koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) získala SZ čtyři ministerská křesla.
18. února 2007Na stranickém sjezdu obhájil předseda SZ Martin Bursík svůj post. Funkci první místopředsedkyně znovu získala i Dana Kuchtová, v té době ministryně školství. Sjezd poznamenaly spory kvůli plánované radarové základně USA v ČR.
25. září 2007Kuchtová oznámila odchod z ministerstva po sporech kolem čerpání evropských fondů.
23. listopadu 2007Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková prohlásily, že možná nepodpoří státní rozpočet.
15. února 2008Zelení při volbě prezidenta hlasovali pro Jana Švejnara. Při druhé volbě ale ze zdravotních důvodů chyběla Zubová a přispěla tak ke zvolení Václava Klause.
25. února 2008Zubová dostala od Bursíka omylem hrubý mail.
6. června 2008Poslankyně Jakubková oznámila, že zvažuje odchod z poslaneckého klubu SZ.
23. července 2008První místopředsedkyně Kuchtová oznámila, že na zářijovém sjezdu bude kandidovat na funkci předsedy.
6.- 7. září 2008Bursík obhájil na mimořádném sjezdu svůj post. Svou hlavní konkurentku Kuchtovou porazil s výraznou převahou, prosadil své lidi do předsednictva strany a převahu získal i v jejím širším vedení..
Říjen 2008
Senátní a krajské volby skončily pro zelené debaklem. Strana nezískala žádného senátora a její kandidáti se nedostali ani do zastupitelstev krajů.
22. listopadu 2008Zubová a Jakubková vystoupily z poslaneckého klubu. Za důvod uvedly spory s vedením.
31. ledna 2009Kritici vedení strany založili v Pardubicích vnitrostranickou frakci pod názvem Demokratická výzva.
8. března 2009Republiková rada vyloučila ze strany Jakubkovou a Zubovou. Spolu s nimi rada vyloučila i někdejší místopředsedkyni Kuchtovou a Martina Čáslavku.
10. března 2009Ministerstvo vnitra zaregistrovalo Demokratickou stranu zelených. Zubová se stala tváří DSZ před volbami do EP.
24. března 2009Sněmovna vyjádřila nedůvěru Topolánkově vládě, proti kabinetu hlasovaly i Zubová a Jakubková.
5. až 6. června 2009Ve volbách do EP získala SZ jen 2,06 procenta hlasů - o 1,1 procenta méně než před pěti lety.
8. června 2009 Martin Bursík rezignoval na funkci předsedy Strany zelených.
Anketa
Myslíte si, že Bursíkova rezignace na předsedu pomůže SZ v podzimních volbách?
Ano
10.6 %
Ne
89.4 %
Celkem hlasovalo 17704 čtenářů.

Kariéra Martina Bursíka

28. března 1990 - 6. června 1992 - Poslanec České národní rady (původně zvolen za Občanské fórum, později poslanec za Občanské hnutí).

Listopad 1994 až 2. listopadu 2002 - Člen zastupitelstva hlavního města Prahy

27. února 1998 až 22. července 1998 - Ministr životního prostředí ČR ve vládě Josefa Tošovského.

29. září 1998 až listopad 1998 - Volební lídr Unie pro Prahu v komunálních volbách (čtyřkoalice KDU-ČSL, ODA, US a DEU); neúspěšný kandidát na primátora Prahy.

25. února 1999 až 2003 - Člen KDU-ČSL.

Od června 2004 - Člen Strany zelených.

Od 24. září 2005 - Předseda Strany zelených (znovu zvolen 17. února 2007 a 6. září 2008).

Od 3. června 2006 - Člen Poslanecké sněmovny.

9. ledna 2007 až 8. května 2009 - Místopředseda vlády a ministr životního prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků