Hlavní obsah

Budovu ŘLP na nábřeží koupila společnost Lázeňská investiční

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Budovu Řízení letového provozu (ŘLP) na pražském Smetanově nábřeží koupila společnost Lázeňská investiční. Mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák ČTK řekl, že ŘLP dnes s Lázeňskou investiční uzavřelo kupní smlouvu. Jejími jednateli jsou Jozef Onderka a Gabriel Fülöpp, kteří dříve působili ve společnosti BigBoard Praha. Ta byla v minulosti v tisku spojovaná s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem. Oba jednatelé jakékoli spojení s Janouškem odmítají, nikdy se s ním nesetkali.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Dům v Praze patřící Řízení letového provozu, který byl poškozen výbuchem plynu v Divadelní ulici.

Článek

O budovu poškozenou při loňském výbuchu plynu měla zájem Univerzita Karlova, která ji chtěla odkoupit za odhadní cenu 210 milionů korun, opravit a používat ji pro výuku. Lázeňská investiční v elektronické aukci nabídla jen o sto tisíc korun více.

Lázeňská investiční vznikla na konci roku 2012. Jozef Onderka a Gabriel Fülöpp jsou i jednateli společnosti BigBoard B.V. a dříve byli akcionáři ve společnosti BigBoard Praha. Současní majitelé společnosti BigBoard Praha jakékoli spojení s Janouškem odmítají, sdělil ČTK předseda představenstva Richard Fuxa. Společnost BigBoard podnikala na trzích pěti zemí, Onderka a Fülöpp své podíly v BigBoard Russia, BigBoard Bratislava a BigBoard Praha prodali. Podíly v BigBoard Praha v roce 2010 společnosti JOJ Media House. Finance na nákup domu získali právě z prodeje těchto podílů, sdělil ČTK Onderka.

Lázeňská investiční zvítězila v polovině března v aukci, které se zúčastnili dva zájemci a které se Univerzita Karlova nezúčastnila, protože jako veřejná instituce se dražeb účastnit nemůže. Další komplikací pro univerzitu je skutečnost, že ŘLP jako státní podnik nemůže majetek prodávat přímo, ale právě formou veřejné dražby.

"Koupí budovy a následnými renovačními pracemi hodláme vrátit budově její historický lesk. Objekt kupujeme z vlastních prostředků a nejsme proto omezeni krátkodobým pohledem na tuto investici," sdělili ČTK v prohlášení Onderka a Fülöpp. Dávají přednost multifunkčnosti využití objektu a jsou připraveni se setkat i s představiteli vysokých škol sídlících v okolních budovách a prodiskutovat možnost buď jejich trvalého, nebo příležitostného využití části prostor. Nákup budovy na nábřeží je prvním realizovanou investicí Lázeňské investiční, původně byla založena kvůli zvažované koupi lázní, z které sešlo, uvedl Onderka.

Přehodnoťte to, vyzýval Chládek 

O přehodnocení rozhodnutí prodat budovu soukromému zájemci vyzval šéfa dopravního resortu Antonína Prachaře ministr školství Marcel Chládek. Podle ministerstva dopravy byl ale celý proces v běhu a těžko by se rušil. Nabyvatel už složil kupní cenu včetně devíti milionů korun, které činí daň z nabytí nemovitosti, uvedl Novák.

"To si myslím, že by pro nás taky nebyl problém," komentoval ale případné navýšení ceny o daň Chládek. Další kroky zatím neplánuje, čeká na oficiální odpověď ministra dopravy. Rektor univerzity Tomáš Zima také dnes uvedl, že rozdíl 101.000 korun mezi odhadní a dražební cenou by klidně zaplatil ze svého.

Podle akademického senátu univerzity stát prostřednictvím ŘLP dokázal najít cestu, jak státní majetek neprodat veřejné instituci, která o něj měla zájem, ale za tutéž cenu jej poslat do soukromých rukou. Univerzita jako veřejná instituce má podle senátu při prodeji státního majetku přednost, kvůli zákonným omezením se ale nemůže účastnit veřejné dražby.

Objekt potřebuje rekonstrukci 

ŘLP objekt po výbuchu pouze staticky zajistilo, potřebná rekonstrukce čeká na nového majitele. Podle předběžných údajů policie celková škoda na budovách v okolí výbuchu činila 100 milionů korun, z čehož by největší podíl měl připadnout právě na dům patřící leteckým dispečerům. Filmová a televizní fakulta a Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, které se nacházejí v okolí objektu, vyčíslily škody každá na milion korun a odhady škod objektu Akademie věd se pohybují kolem deseti milionů korun.

Exploze plynu z loňského dubna zranila čtyři desítky lidí a poškodila domy v okolí a zaparkovaná vozidla. Většina zranění byla lehkého charakteru, dva lidé byli poraněni vážně. Řízení letového provozu v objektu nesídlilo a dlouhodobě jej pronajímalo.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám