Hlavní obsah
Ministr školství Josef Dobeš (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo

Brusel nechce podpořit Dobešovy projekty a ostře je sepsul

Evropská komise poslala ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV) další vytýkací dopis. Ostře v něm kritizuje projekty OKNO a SPORT za téměř 1,2 miliardy korun. Mají podle ní „pochybnou“ kvalitu a nemohou prý mít smysluplný dopad. Europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL) upozornil, že slova komise o „vážné“ situaci je třeba chápat jako „katastrofální“. Podle něj už komise ztrácí trpělivost a hrozí ztráta až 50 miliard korun.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo
Brusel nechce podpořit Dobešovy projekty a ostře je sepsul

O dopise Evropské komise adresovaném resortu školství informovaly pondělní Hospodářské noviny (HN) a Lidové noviny (LN).

Projekt OKNO (Obecné kompetence našim občanům) za půl miliardy korun má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. SPORT za 650 miliónů korun má vzdělávat trenéry a učitele tělesné výchovy a přivést mládež ke sportu.

Prostě nepřijatelné, zní z Bruselu

„Neexistuje žádný finanční plán projektu, který by umožnil řádné posouzení výdajů. Největší část rozpočtu, 53 procent, je plánována na analýzy, podklady a televizní spoty, což je prostě nepřijatelné. Příjemci peněz mají být konkrétní lidé, ne mediální společnosti,“ píše v dopise zástupce komise Aurelio Cecilio.

Komise prý zaznamenala spekulace českých médií, že by mohlo dojít ke zneužití peněz z evropských fondů pro lepší komunikaci s médii před podzimními krajskými volbami. Vznik obou projektů navíc se zástupci komise nikdo neprojednal, což se prý děje opakovaně.

„Návrhy na další projekty se objevují znenadání, bez předchozího odůvodnění. Většina z nich je zaměřena na tvorbu webových portálů za desítky nebo stovky miliónů. Toto komisi vede k vážným pochybnostem, zda je skutečně záměr dělat systematické změny, které jsou opravdu potřebné pro modernizaci českého vzdělávacího systému,“ uvedl Cecilio.

Opozice je připravena podat trestní oznámení

Vyjádření ministra Dobeše se nepodařilo získat, tiskové oddělení ministerstva sdělilo HN, že připomínky se zpracovávají. Pokud by Dobeš projekty zahájil a komise je odmítla proplatit, musely by být zaplaceny z peněz daňových poplatníků. „Pokud pan ministr spustí jeden z programů, podám na něj ihned trestní oznámení. Komise ho totiž jasně písemně upozornila, že ve stávající podobě projekty neproplatí,“ sdělil LN stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Ministerstvo už dřív uvedlo, že audit Evropské komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů. S Dobešem chce kvůli problémům tento týden mluvit premiér Petr Nečas (ODS).

"Drzost a tunel"

Podle europoslance Březiny by měl ale předseda vlády jednat rychle. „Hraje se o čas, jakékoli otálení znamená prakticky jistotu ztráty evropských miliard,“ upozornil. Podle něj je celá suma 50 miliard v ohrožení a jediná šance, jak je zachránit, je jejich bezodkladné převedení do tematicky příbuzného programu Lidské zdroje a zaměstnanost na ministerstvu práce a sociálních věcí. O tom by prý mohla rozhodnout i vláda.

Jako paša by byl ministr Dobeš možná dobrý, ale jako správce evropských prostředků je mizerný.
Jan Březina

Dobešovy projekty Březina zhusta kritizoval, hovořil například o „bezostyšném pokusu o tunelování fondů“ či o „projevu bezpříkladné drzosti“. „Projekt Sport dokonce vůbec nespadá mezi tematické priority, které lze z evropských fondů financovat,“ podivoval se Březina.

Zdůraznil, že systém čerpání evropských fondů na ministerstvu školství je v totálním rozkladu a komisi již dochází trpělivost. „A premiéru Nečasovi by měla dojít také, jinak se ministr Dobeš zapíše do českých dějin jako nejdražší polistopadový ministr školství,“ uvedl Březina.

Na hlavu ministra Březina kritikou nešetřil. „S EK nespolupracuje, neodstraňuje vytýkané vady projektů i programů jako takových, a místo toho se chová, jako by dva svěřené evropské programy byly jeho pašalík. U prezidenta Klause za to možná sklízí obdiv, ale v systému evropských fondů se tím dostává do slepé uličky. Jako paša by byl ministr Dobeš možná dobrý, ale jako správce evropských prostředků je mizerný,“ uzavřel Březina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků