Hlavní obsah
Češi ročně nasbírají až deset tisíc tun borůvek. Foto: Vladislav Prouza, Právo

Borůvky dozrávají, krkonošští ochranáři bojují s bezohlednými sběrači

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP)omezí od čtvrtka 20. července kvůli sběračům borůvek vstup do některých oblastí parku. Obává se totiž o borůvkové keře, které devastují sběrači se širokými hřebeny, tzv. borůvkovými kombajny. Omezení bude platit do 15. října. Opatření se nedotkne běžných návštěvníků hor, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Češi ročně nasbírají až deset tisíc tun borůvek. Foto: Vladislav Prouza, Právo
Borůvky dozrávají, krkonošští ochranáři bojují s bezohlednými sběrači

Úroda borůvek v Krkonoších letos slibuje vyšší výnosy než v minulých letech, kdy ovoce stačilo sotva pro ptactvo. Ochranáři proto již po sedmnácté omezí vstup do nejrizikovějších lokalit.

„Pracovníci Správy KRNAP označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení,“ upřesnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ochranáři se připravují na borůvkáře.

Foto: Správa KRNAP

Prevence proti borůvkářům postihne zhruba 15 procent rozlohy národního parku. „Zkušeností z minulých let ukazují, že česká veřejnost si na toto omezení zvykla a většinou je respektuje,“ podotkl Drahný.

Pro sběrače představuje letošní sklizeň borůvek možnost slušného sezónního přivýdělku. Party vesměs Poláků a Ukrajinců připravují horská zvířata o cenný zdroj potravy, po svém „nájezdu” za sebou nechávají doslova měsíční krajinu.

Omezení vstupu do vybraných lokalit bude platit od 20. července do 15. října.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Borůvky prodávané v rozmezí od jednoho sta do sto třiceti korun za litr většinou končí v místních restauracích. „Lidem, kteří chystané opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají – hřebenového česáčku na borůvky,“ upozornil Drahný.

Češi ročně posbírají kolem 10 tisíc tun borůvek odhadem za 700 miliónů korun. Malin natrhají čtyři tisíce tun a všech lesních plodů každoročně nashromáždí zhruba 40 tisíc tun dohromady za tři miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků