Hlavní obsah

Boeing Českých aerolinií musel nouzově přistát

Dramatické chvíle zažilo v pondělí osmdesát pět pasažérů letounu Boeing 737-500 Českých aerolinií (ČSA) na pravidelné lince z pražské Ruzyně do Bělehradu. Letadlo totiž muselo v jednu hodinu odpoledne nouzově přistát v Budapešti.

Boeing Českých aerolinií musel nouzově přistát

"Kapitán letadla se k nouzovému přistání rozhodl přesně podle předpisů ihned poté, co kontrolní přístroje začaly signalizovat přetlak v kabině a závadu podvozku," řekl v úterý Právu viceprezident ČSA Václav Král. Bez ohledu na údaje přístrojů letoun přistál bez problémů, protože podvozek se vysunul. Do srbského hlavního města pak cestující v pondělí odpoledne pokračovali dalším letadlem ČSA, které kvůli nim mělo při letu z Budapešti do Prahy mimořádné mezipřistání v Bělehradě.

Boeing se v Budapešti podrobil důkladné prohlídce, a v úterý dopoledne se vrátil do Ruzyně. "Jeho odlet byl možný už dříve, ale posádka si musela v Budapešti odpočinout," informoval Král. A na dotaz Práva, co tedy bylo příčinou nesprávné signalizace, odpověděl: "Vadný kabel, který bude nutné v přístrojové desce vyměnit."

Poruchy letadel ČSA letošního roku
22. zářívadný kabel v přístojové desce, letadlo letící do Bělehradu přistálo mimořádně v Budapešti
26. srpnanarušená izolace, kouř v kabině, zrušen start letadla z milánského letiště Malpensa
23. červencezávada generátoru, charterový let na řecký ostrov Lefkada byl v polovině přerušen a stroj se vrátil zpět do Ruzyně

Za poslední dva měsíce je to už o třetí mimořádná událost, která se na palubách letadel ČSA udála. Chvíle napětí prožili cestující i 23. července, kdy Boeing 737-400 přerušil v polovině cesty charterový let na řecký ostrov Lefkada a vrátil se zpět do Ruzyně. Důvodem byla závada na jednom z generátorů, které napájejí proudem motory.

Kouř v kabině kvůli narušené izolaci byl zase příčinou, proč ČSA musely 26. srpna už při rolování zrušit start svého letadla z milánského letiště Malpensa na pravidelné lince do Prahy. Na palubě bylo 57 pasažérů a sedm členů posádky. "Všichni letadlo okamžitě opustili. Při evakuaci bylo použito nafukovacích skluzů," sdělil tehdy Právu ředitel vnějších vztahů ČSA Daniel Plovajko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků