Hlavní obsah
Místopředseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Richard Dolejš (ČSSD) a šéf BIS Jiří Lang Foto: Petr Hloušek, Právo

BIS stále neví, zda odposlechy Béma s Janouškem pocházejí od ní

Bezpečnostní informační služba (BIS) stále nemá jasno, zda odposlechy telefonních hovorů Pavla Béma a Romana Janouška pocházejí od ní. Po jednání poslanecké komise pro kontrolu BIS to uvedl šéf zpravodajců Jiří Lang. BIS kauzu i nadále šetří.

Místopředseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Richard Dolejš (ČSSD) a šéf BIS Jiří Lang Foto: Petr Hloušek, Právo
BIS stále neví, zda odposlechy Béma s Janouškem pocházejí od ní

"Odposlechy, které byly zveřejněny, BIS stále ještě nemůže verifikovat," uvedl. U elektronických dat jde podle Langa o komplikovanou věc, která si vyžádá nějaký čas. Ředitel služby zdůraznil, že vyšetřování nijak nezdržuje a vychází vstříc požadavkům státního zástupce, který nad ním má dozor.

Lang nevylučuje, že záznamy odposlechů pocházejí z BIS. "Ale věřte tomu, že zatím je řada indicií, které hovoří o jiných možnostech," poznamenal bez bližších podrobností.

Komise měla na úterním jednání k dispozici odpovědi na dotazy ohledně odposlechů, které Langovi dal její předseda Richard Dolejš (ČSSD). Lang je nechtěl komentovat s poukazem na to, že jsou vedeny v režimu "důvěrné".

Nečas s Topolánkem nepřišli

Komise si na úterní jednání pozvala bývalého a současného premiéra Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS). Ani jeden z nich se nedostavil.

Podle Dolejše se Nečas omluvil, nicméně svým přístupem prý "pohrdá parlamentní kontrolou". "Premiér či vláda zřejmě nemají čisté svědomí," dodal Dolejš. Rozhodl se proto coby předseda komise na premiéra obrátit písemně. Chce mimo jiné vědět, zda BIS předávala vládě informace o Janouškových aktivitách.

Odposlechy, které zveřejňovala Mladá fronta Dnes, ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Nynější poslanec Bém už kvůli tomu přerušil členství v ODS. Odposlechy pořídila podle listu před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků