Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bez operace ne. Nejvyšší správní soud jde proti Štrasburku, odmítl úřední změnu pohlaví

Nejvyšší správní soud (NSS) se postavil proti úřední změně pohlaví bez operace. V novém rozhodnutí poukázal na základní principy společnosti v Česku, která pohlaví většinově vnímá jako binární kategorii - tedy muž a žena. Rozhodl se výjimečně nenásledovat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP).

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bez operace ne. Nejvyšší správní soud jde proti Štrasburku, odmítl úřední změnu pohlaví

Pravidla pro změnu pohlaví nejsou podle NSS protiústavní, právní úprava v ČR poskytuje přiměřené prostředky, jak cíle dosáhnout, i když ne bez rizik a útrap.

Zároveň soud připustil, že společenské vnímání problematiky se může v budoucnu změnit. Nyní však prý lze po lidech, kteří chtějí změnit „matrikové pohlaví” zakódované v rodném čísle z mužského na ženské, spravedlivě požadovat, aby podstoupili operaci, která jim znemožní zplodit svými mužskými pohlavními orgány dítě.

Konkrétně NSS posuzoval případ člověka, jenž se narodil do mužského těla, subjektivně se však nehlásí ani k mužskému, ani k ženskému pohlaví. Požadoval změnu rodného čísla z mužského na neutrální či ženské. Ministerstvo vnitra úpravu neprovedlo, protože žadatel nepodstoupil změnu pohlaví včetně chirurgického zákroku. Soudy potvrdily správnost postupu vnitra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků