Hlavní obsah
Vizualizace dopravního terminálu ve Zlíně. Foto: Magistrát Města Zlína

Benešová: Postup v kauze Mlynář byl neetický

Postup Městského státního zastupitelství v Praze v kauze ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) odporuje etice a mohla jím být porušena i část zákona o státním zastupitelství. V telefonickém rozhovoru v diskusním pořadu České televize to řekla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Vizualizace dopravního terminálu ve Zlíně. Foto: Magistrát Města Zlína
Benešová: Postup v kauze Mlynář byl neetický

Ministr se o chystaném obvinění dozvěděl z médií. Údajně má být stíhán v souvislosti s převodem peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis, s.r.o.

"Nemůže dojít k situaci, kdy dotyčný budoucí obviněný se dozví, že je obviněn, z novin... odporuje to nejen etickému kodexu státního zástupce, ale mám za to, že byl porušen i paragraf 24 zákona o státním zastupitelství," řekla v ČT Benešová.

Ta chce proto věc prověřit. O tom, že policie dostala pokyn ministra obvinit, informoval média státní zástupce Jan Karabec. Později zastupitelství médiím sdělilo, že se tak stane do 5. dubna. Podle Benešové je Karabec mladý státní zástupce, který zřejmě nemá dostatečné zkušenosti.

"Nejde o uřeknutí jednoho mladého státního zástupce. I zkušený mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze pan (Martin) Omelka ve čtvrtek uvedl, že budu obviněn," kritizoval ministr Mlynář v ČT postup zastupitelství.

Zastupitelství odmítá, že informaci vypustilo

Podle náměstkyně městského státního zástupce Marcely Kratochvílové Karabec jen potvrdil informaci, která byla již známa. "Nemám žádné takové poznatky, že by mohla uniknout od nás," uvedla. Mlynář zopakoval, že obvinění stále neobdržel a neví, co je jeho obsahem. Až dorazí, je připraven podat proti němu stížnost. Bude-li zamítnuta, zváží demisi. Už také podal trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění na bývalého zaměstnance ministerstva Milana Nováka, který na něj trestní oznámení podal.

Upozornil také na to, že společnost Testcom servis skončila své působení v kladných hodnotách. "Na založení společnosti bylo vloženo 7,5 miliónu korun, na účtu nakonec zůstalo 7,9 miliónu," upřesnil ministr. Dodal, že společnost nebyla soukromá.

"Je plně pod kontrolou státu a zapsal ji krajský obchodní soud," řekl. Založením společnosti Testcom servis Mlynář pověřil výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. Příspěvkové organizace ministerstev ovšem podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat.

Stát prý o peníze nepřišel

V únoru 2004 se Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl Testcom servis zrušit. Podle tisku má být podstatou obvinění sporná faktura na zhruba tři milióny korun. Podle Mlynáře faktura pochází z doby likvidace Testcom servisu, který za dva měsíce činnosti získal pouze práce související s vytvořením portálu veřejné správy.

Tento nehmotný majetek musel převést v rámci likvidace na svou zakládající společnost. Testcom servis podle něj zaplatil za práce zmíněnou třímiliónovou částku. Ministr označil postup za běžné řešení, které rozhodně není trestným činem či přestupkem. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků