Hlavní obsah
Ministr dopravy Vít Bárta (VV) Foto: Radek Petrášek, ČTK

Bárta trvá na pokutách pro řidiče podle majetku

Ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) i nadále prosazuje, aby se za dopravní přestupky platily pokuty podle majetku řidiče a ceny vozidla. Přestože to premiér Petr Nečas označil za nesmysl, bude se tímto nápadem zabývat pracovní skupina, kterou Bárta ustavil k přípravě změn v motoristické legislativě.

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) Foto: Radek Petrášek, ČTK
Bárta trvá na pokutách pro řidiče podle majetku

Na otázku Práva, jestli Bárta po premiérově reakci od pokutování podle majetku neupustil, odpověděl včera mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka: „Rozhodně ne, vždyť i průzkum veřejného mínění ukázal, že pro diferenciaci pokut by byly dvě třetiny lidí. K řešení to teď dostane pracovní skupina, která se pod vedením poslance a dopravního experta Věcí veřejných Stanislava Humla sejde na svém prvním zasedání tento čtvrtek.“

Jak by měl systém vypadat v praxi, ještě zcela jasné není. „Uvažuje se například o tom, že by se pro jednotlivé majetkové skupiny řidičů stanovily limity pokut. V centrálním registru motorových vozidel by pak bylo u každého řidiče uvedeno, do které skupiny patří,“ sdělil Hanzelka.

Mercedesy,  BMW i volva

Jak mluvčí zdůraznil, když se diferenciace pokut podle majetku osvědčuje ve Finsku, Švédsku i Švýcarsku, není důvod, aby nemohla být zavedena i v ČR.

Dopravní policie je ovšem k Bártovu nápadu skeptická. „Nedovedu si představit, že by pokuty měly být podle toho, v jakém autě řidič jede. Uvidíme ale, k čemu pracovní skupina, jejímž členem také budu, nakonec dospěje,“ řekl Právu ředitel služby dopravní policie Leoš Tržil.

Že se mnozí z vlastníků luxusních aut chovají na silnicích agresívně, dokládají i fakta, která na včerejší tiskové konferenci prezentoval Josef Tesařík, jenž má na policejním prezidiu na starosti statistiku dopravní nehodovosti.

„Řidiči mercedesů mají v ČR 5,5krát větší podíl na dopravních nehodách, než odpovídá počtu vozidel této značky v registru. Podobně na tom jsou i volva a BMW,“ uvedl Tesařík.

Za prázdniny zemřeli na silnicích 203 lidé

Za letošních prvních osm měsíců bylo v Česku při dopravních nehodách usmrceno 466 lidí, nejméně za posledních 21 let. K prudkému zhoršení ovšem došlo o letních prázdninách, vždyť od 25. června do 5. září zahynuli na silnicích 203 lidé, o pětinu více než za stejné loňské období. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků