Hlavní obsah
Výletní hostinec z první republiky stojící na břehu místního rybníka se při práci bagru rozpadnul. Foto: Patrik Biskup , Právo

Bagr dvakrát kopl u základů a dům se začal lámat

Před rokem si manželé Fořtovi z Malého Rapotína u Tachova zrekonstruovali k bydlení výletní hostinec z první republiky stojící na břehu místního rybníka. Jako poslední stavební krok se rozhodli pro odvodňovací drenáž, což ve čtvrtek skončilo tragédií.

Výletní hostinec z první republiky stojící na břehu místního rybníka se při práci bagru rozpadnul. Foto: Patrik Biskup , Právo
Bagr dvakrát kopl u základů a dům se začal lámat

Jakmile bagr hrábnul lžící kolem základů, osm metrů vysoký objekt se začal lámat. Statik nařídil okamžité stržení.

„Stavebník mi volal kolem desáté, že dvakrát kopli a dům začal praskat. Když jsem to viděla, vytryskly mi slzy. Dům se bortil doslova před očima,“ řekla Právu Naděžda Fořtová (55). S manželem tam už několik měsíců bydleli. Interiér měli nově zařízený. „Přivolaný statik rozhodl, že nikdo nesmí dovnitř a že se třetina baráku musí ihned zbourat, jinak se nekontrolovatelně zřítí celý objekt,“ pokračovala žena.

Nejcennější věci z domu nakonec zachránili hasiči. „Do nejvíce poškozené části se nedalo vůbec vkročit. Takže například nábytek jsme museli přitahovat dlouhými háky, pak jsme ho rozebrali na jiném místě v domě a nakonec protáhli oknem ven. Celé to trvalo skoro sedm hodin,“ řekl šéf tachovských profesionálních hasičů Přemysl Kosina.

Dům se bortil doslova před očima.

Foto: Patrik Biskup , Právo

Stavebníky rychlý pád domu překvapil

Problém nastal v té části objektu, která byla k tomu původnímu přistavěna někdy v osmdesátých letech. „Vypadá to, že základy na jílovitém podloží narušila spodní voda. Když se kolem nich začalo kopat, tak povolily a celá přístavba začala ujíždět dolů k rybníku,“ popsala dále Fořtová. Ta už ví, že dům nechá znovu postavit přesně tak, jak původně vypadal.

Jak to celé vzalo rychlý spád, překvapilo i samotné stavebníky. „Za pětadvacet let jsem nic podobného nezažil,“ řekl jejich mistr Bohumil Novohradský .

Na místo přijel i starosta Tachova Ladislav Macák. „Naštěstí  se nikomu nic nestalo. Byl to ale smutný pohled, když si představím, že do toho ti lidé dávali peníze a pak se jim přihodí taková věc,“ konstatoval Macák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků