Hlavní obsah
 

Babiš trvá na svém, Čapí hnízdo je politická kauza

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se na páteční tiskové konferenci vyjádřil k verdiktu státního zástupce, který vyjmul prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka z trestního stíhání ve věci Čapí hnízdo. Babiš je však stíhán dále.

 
Babiš trvá na svém, Čapí hnízdo je politická kauza

„Je dobře, že státní zástupce potvrdil slova pana Faltýnka, která řekl už před volbami. Naši právníci jeho rozhodnutí, které má šedesát stránek, analyzují a pak mě seznámí s dalším postupem,“ řekl Babiš. Ten trvá na tom, že Čapí hnízdo žádný podvod nebyl.

„Je to záležitost, která mě má donutit odejít z politiky. Žádný podvod jsem nespáchal, nic jsem neukradl. Je to politická kauza,“ zopakoval Babiš.

Podle zjištění Práva zrušil žalobce trestní stíhání u čtyř obviněných. Vedle Faltýnka má jít o Zdeňka Kubisku a Jana Platila, tedy bývalé členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která firmu Farma Čapí hnízdo dříve vlastnila. Čtvrtým v řadě je Luděk Kalivoda, který byl členem tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo.

Pokračuje naopak stíhání samotného Babiše i členů jeho rodiny, konkrétně manželky Moniky, jejího bratra i obou premiérových dětí z prvního manželství.

Čapí hnízdo
Je to farma s konferenčním centrem na Benešovsku, která vyrostla na místě bývalého statku a lihovaru. Práce na projektu začaly v roce 2006, areál byl otevřen v roce 2010.
V roce 2008 získal projekt s názvem „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“ 50miliónovou dotaci určenou na podporu malých a středních podniků. O dotaci žádala společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., která měla akcie na majitele. Kdo byl jejím skutečným majitelem, není jasné.
Před získáním dotace a po uplynutí doby, kdy měla společnost v souladu s dotačními podmínkami udržovat projekt naživu, farma patřila pod Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Ten se v dokumentu Matrix AB z roku 2015 k farmě hlásí jako ke svému nápadu.
Farma už v průběhu stavby přitahovala pozornost médií – pod Agrofertem by totiž na dotaci pro malé podniky nedosáhla. Tento zájem ještě vzrostl po Babišově vstupu do politiky v roce 2011 a po úspěchu jeho hnutí ANO ve volbách v roce 2013. Babiš odmítal, že by farmu v době, kdy měla být malým podnikem, vlastnil. Označoval se za „strategického partnera“.
K otázce skutečného vlastníka Babiš v průběhu času uváděl rozporuplné odpovědi, jako že neví, že farmu vlastní „nějací advokáti“, nebo že v době žádosti o dotaci ji vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Dotací pro farmu se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ze tří odstavců, které české úřady z jeho 50stránkové zprávy o Čapím hnízdě oficiálně zveřejnily, vyplývá, že našel jisté „nesrovnalosti“ a doporučil, aby farma nedostala peníze z eurofondů. Podle informací z médií je ve zprávě zmiňován trestný čin podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.
Případ kvůli podezření na dotační podvod řeší také česká policie. Obvinila 11 lidí včetně Babiše a místopředsedy ANO a Babišova spolupracovníka z Agrofertu Jaroslava Faltýnka. Oba politiky ke stíhání vydala předchozí i současná Sněmovna. Babiš i Faltýnek mluví o účelovém stíhání.

Babiš opakovaně označuje své stíhání za účelové a trvá na tom, že kdyby se neangažoval v politice, nikdo by se Čapím hnízdem nezabýval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků