Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Novinky

Babiš se sekl. Český lék proti covidu-19 není podle SÚKL ve finále schvalování

Zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek odmítli slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který ráno prohlašoval, že český lék proti covidu-19 je ve finále schvalování. Ve skutečnosti by registrace přípravku mohla být v řádu měsíců, pokud se prokážou jeho účinky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Novinky
Babiš se sekl. Český lék proti covidu-19 není podle SÚKL ve finále schvalování

„Jsme v kontaktu s více žadateli na úrovni poskytnutí konzultace k léčivům ve vývoji pro covid-19, detaily však bez souhlasu žadatelů nemůžeme uvést. Nicméně všechny tyto projekty jsou v časné fázi vývoje, nikoliv před registrací,“ sdělila Novinkám mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

„Hovoříme o horizontu měsíců, nikoliv dnů,” dodala. Podle ní se jedná o fázi II klinického hodnocení, pokud se účinky potvrdí, bude ještě muset následovat třetí fáze.

Odmítla tak Babišova slova, který o českém léku ve čtvrtek ráno informoval před odletem do Izraele. Uvedl, že čeští vědci, kteří vyvíjejí lék proti covidu-19, se na místě setkají s izraelskými odborníky, kteří už takový prostředek vyvinuli. Zdůrazňoval přitom, že je český lék v konečné fázi schvalování.

"V delegaci je se mnou profesorka (Martina) Vašáková, která spolu s dalšími týmy našich vědců vyvinula podobný lék, který je ve finále schvalování u Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který je v tabletkách a bude se také inhalovat," řekl premiér novinářům.

V Jeruzalémě jednal Babiš se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, připojit se k nim měl také předseda maďarské vlády Viktor Orbán. S izraelským premiérem Babiš měl probrat i možnou českou účast ve fondu na financování výzkumu a vývoje vakcín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků