Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo

Babiš jede za Zemanem poradit se o rozpočtu

S návrhem státního rozpočtu na příští rok pojede v sobotu ministr financí Andrej Babiš (ANO) na poradu za prezidentem Milošem Zemanem. Představí mu ho při schůzce prezidentova poradního týmu na zámku v Lánech.

Prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo
Babiš jede za Zemanem poradit se o rozpočtu

Lze předpokládat, že Zeman bude během schůzky Babiše přesvědčovat, aby ze státní kasy přidal více peněz na investiční akce. Babiš však říká, že chce výdaje státu omezovat.

Setkání by mělo začít kolem desáté hodiny dopoledne, politici se v Lánech zdrží přes oběd.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Je nepsaným pravidlem, že zákon o státním rozpočtu, pokud je schválen, prezident nevetuje, přestože ústavněprávní možnost k tomu má, nicméně hrozilo by rozpočtové provizorium. Zeman se však se svým volnějším přístupem k nepsaným ústavním pravidlům netají. K neschválení rozpočtu došlo v ČR v roce 1998, když byl premiérem právě Zeman.

Státní rozpočet projednala vláda na konci června, podle předběžných parametrů bude příští rok deficit činit 70 miliard korun. Ministerstva nyní požadují celkem zhruba o 57 miliard korun víc než loni. Podle návrhu ministerstva financí by ale výdaje měly příští rok klesnout polovině úřadů, řada ministrů ovšem s návrhy výdajů nesouhlasí. O konečné podobě pro jednotlivé kapitoly a ministerstva se zpravidla jedná v průběhu léta. Vláda pak musí rozpočet schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků