Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Až 1,2 miliónu na ordinaci. Ministerstvo podpoří zubaře v odlehlejších oblastech

Ministerstvo zdravotnictví finančně podpoří vznik ordinací zubařů v odlehlejších oblastech a menších městech, kde jich je nedostatek. Během čtyř let chce mezi stomatology rozdělit 100 miliónů korun. Dotaci by mohlo získat asi 100 žadatelů. Maximální částka bude 1,2 miliónu korun na jednu ordinaci, žadatel se musí podílet nejméně 30 procenty, řekl v pondělí novinářům ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Až 1,2 miliónu na ordinaci. Ministerstvo podpoří zubaře v odlehlejších oblastech

„Neplatí takové to klišé, že chybí zubaři například na severu Čech či Moravy. Oni nechybí v krajských městech, ale jen v některých okresech," řekl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Hodně je podle něj lékařů seniorů, asi 1500 jich chce prodat své praxe. Dotační program se proto bude vztahovat i na předávání praxí mezi kolegy. Podle Šmuclera bude stabilizace systému trvat nejméně deset let.

„Mám rád ty nejsložitější lékařské případy, pro jiné úplně ztracené,“ říká Roman Šmucler.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Podmínkou pro získání dotace je pětileté fungování ordinace, smlouva zubaře alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami, ordinační doba pět dní v týdnu a nejméně 35 hodin týdně. Do dvou let musí lékař registrovat nejméně 1500 pacientů, jinak mu ministerstvo dotaci sníží.

Cíl: Dva tisíce pacientů na zubaře

Cílem je dosáhnout průměrného počtu pacientů asi 2000 na jednoho zubaře. Podle komory je v současné době aktivních asi 8000 stomatologů, na deset miliónů obyvatel by jich tak stačilo 5000. Podle statistik je asi 40 procent zubařů v Praze a 53 procent v Praze a krajských městech.

Informace o tom, kde lékaři chybí, mohou ministerstvu hlásit i občané. Podněty se bude zabývat komise pro dostupnost stomatologické péče. Podle dat zdravotních pojišťoven je situace špatná například na Děčínsku, Chomutovsku, Českolipsku nebo Bohumínsku. Podle Šmuclera je nedostatek zubařů také kolem hranic krajů, například Středočeského s Jihočeským nebo Vysočiny s Pardubickým.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Foto: Petr Horník, Právo

„Problém není, že máme málo lékařů, v tom jsme nadprůměrní. Koncentrují se ale ve velkých městech,“ dodal ministr. Do řešení situace se podle něj musí zapojit i obce či kraje. Například mohou nabídnout lékaři ubytování.

Řešení komora nevidí ani v příchodu lékařů ze zahraničí. Jde většinou o Rusy nebo Ukrajince, kteří musí složit atestační zkoušku. Uspěje jich podle Šmuclera jen asi desetina, problém je odborný pohovor v češtině. Většina navíc pracuje v Praze či Brně. Týdeník Respekt ale upozornil na případy z Lázní Bělohrad nebo Lomnice nad Popelkou, kde žádný zubař nebyl, ale ruští a ukrajinští stomatologové zkouškou neprošli a nesmí léčit. Podle nich neoprávněně, neprošli prý kvůli detailům či špatné češtině, což považují za účelový boj proti konkurenci.

Podobný program ministerstvo spustilo v roce 2016 pro praktické lékaře. V prvním roce byli podle Pavlíny Žílové z ministerstva zdravotnictví jen dva žadatelé, v dalších jich bylo kolem dvacítky. Program by měl pokračovat i nadále.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků