Hlavní obsah
Poslanec ODS Vlastimil Tlustý ve Sněmovně Foto: Michaela Říhová, Právo

Ať vyhraje ČSSD nebo ODS, všechno řídí Kalousek, řekl Tlustý

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý ostře napadl ministra financí Miroslava Kalouska. Ten je podle Tlustého vyjádření odpovědný za chyby minulé i současné vlády. "Žijeme v divném politickém systému. Ať volby vyhraje ČSSD nebo ODS, všechno řídí Kalousek," uvedl Tlustý.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý ve Sněmovně Foto: Michaela Říhová, Právo
Ať vyhraje ČSSD nebo ODS, všechno řídí Kalousek, řekl Tlustý

Kalousek prý nyní z pozice ministra financí v klidu pomlouvá vládu, v jejíž době byl předsedou rozpočtového výboru. Tlustý ve čtvrtek odpovídal na dotazy čtenářů Novinek.

„Dnes sebevědomě odstraňuje chyby, které tehdy způsobil, a není těžké si představit, jak v příští vládě bude stejně sebejistě odstraňovat chyby, kterých se dopouští dnes,“ prohlásil Tlustý na adresu současného ministra financí.

Svůj vztah k ministru Kalouskovi označil Tlustý za symetrický. „Nepovažuje mne za morální autoritu a já jeho rovněž nepovažuji za morální autoritu.“

O napjatých vztazích mezi Kalouskem a Tlustým svědčí čtvrteční sněmovní rozprava o vládním návrhu daňových změn. Kalousek si na adresu Tlustého nebral servítky. „O tomto pánovi jsem posledních 14 dní nepromluvil jedno jediné slovo a mám v úmyslu v tom setrvat. Mám totiž jenom jeden žaludek a docela ho mám rád,“ prohlásil ministr financí.Tlustý se přiklonil pro zavedení většinového volebního systému, "ve kterém by vládli ti, co vyhráli volby, na nikoho by se nemohli vymlouvat a pokud by vládli dobře, vládli by dál, a pokud špatně, vystřídala by je opozice.“

Víc než kauza Morava uškodí ODS neplnění programu

Tlustý má za to, že ODS více než kauza Morava poškodí nesplnění volebního programu. „Skoro nic z toho, co jsme voličům slibovali, není realizováno a skoro všechno, co je realizováno, v našem volebním programu obsaženo nebylo, odpověděl poslanec k politice vlastní strany.

Špinavosti v politice prý nemají na výsledek voleb zásadní vliv, řekl Tlustý zřejmě v reakci na zveřejnění Kubiceho zprávy před parlamentními volbami v roce 2006.

Stejně jako Jan Schwippel a Juraj Raninec i Tlustý zopakoval, že nevěří tomu, že by jednání poslance Moravy bylo jeho osobním selháním, při němž jednal takříkajíc na vlastní pěst.

„Úryvky z komunikace mezi bývalým poslancem Moravou a předsedou poslaneckého klubu Tluchořem a komunikace s Markem Dalíkem jednoznačně prokazuje, že se nejednalo o mimořádnou komunikaci, ale o běžnou záležitost,“ řekl Tlustý.

"Nedělá mi radost být rebelem"

Odpovědi na otázku, zda s ohledem na praktiky, které panují ve Sněmovně, nepovažuje za nelegitimní současnou vládu i volbu prezidenta, se poslanec Tlustý vyhnul.

Následně zopakoval, že nehodlá složit poslanecký mandát, neboť podle jeho názoru „bránění se špinavostem není špinavost,“ řekl o své úloze v kauze poslance Moravy.

Zároveň připustil, že ze své pozice rebela nemá radost a vyjádřil důvěru v to, že se takzvaná Modrá šance znovu vrátí na pořad jednání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků