Hlavní obsah

Armádní chemici pojedou do Jordánska, o Sýrii nikdo nežádal

Česká armáda plánuje vyslat protichemické experty do Jordánska. O vyslání českých vojáků do sousední Sýrie ministerstvo obrany nikdo nepožádal, sdělil mluvčí úřadu Jan Pejšek. Reagoval tak na páteční slova ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), který ve Washingtonu řekl, že Česko počítá s účastí své protichemické jednotky v Sýrii.

Armádní chemici pojedou do Jordánska, o Sýrii nikdo nežádal

Schwarzenberg informaci o možné účasti českých armácních chemiků při zásahu v Sýrii řekl po jednání s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. Upozornil na to, že Sýrie má velké zásoby chemických zbraní, které by mohly padnout do nepovolaných rukou. "Nyní připravujeme vyslání několika expertů do Jordánska, kde budou cvičit tamní protichemickou jednotku. O vyslání českých vojáků do Sýrie nám není nic známo," uvedl Pejšek.

Podle mluvčího požádalo Jordánsko Českou republiku o pomoc po vypuknutí násilností v sousední Sýrii. K žádosti Jordánce motivovalo to, že české protichemické jednotky mají ve světě dobrý zvuk, uvedl mluvčí. Česko tedy brzy vyšle do země čtveřici expertů, kteří pomohou vycvičit tamní protichemické jednotky.

Clintonová podle Schwarzenberga nabídku na účast českých chemiků při zásahu na Blízkém východě přijala. Podle českých diplomatů by jednotka byla nasazena při případném zásahu NATO, ke kterému ale aliance nemá mandát. Šéfka americké diplomacie také poděkovala za to, že od srpna čeští diplomaté v Sýrii zastupují i Spojené státy. Američané svou misi uzavřeli právě kvůli nepokojům v zemi, kde již 18 měsíců pokračují boje mezi vládními jednotkami a povstalci.

Občanská válka v Sýrii si od loňského března podle organizací pro lidská práva vyžádala již na 29 000 životů, z toho na 21 000 civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků