Hlavní obsah
 

Armádní Bahna ve znamení osmiček. Připomínají Piavu i současné operace

Stovky obrněnců, tisíc vojáků, desetitisíce návštěvníků. Jsou tady tradiční, už devětadvacátá Bahna. Den pozemního vojska letos připomene sto let republiky. Program pro veřejnost se v sobotu koná na cvičišti v Brdech, deník Právo byl už u páteční generálky.

 
Armádní Bahna ve znamení osmiček. Připomínají Piavu i současné operace

„Nejde jen o to, že se představíme na veřejnosti, ale i společný výcvik pozemních i vzdušných sil,“ řekl Právu brigádní generál Josef Kopecký, velitel pozemních sil Armády ČR. „Akce se zúčastní zhruba tisíc vojenských profesionálů a 350 kusů techniky,“ podotkl Kopecký.

Nechybí úvodní přelet gripenů, jen do hlavní bojové ukázky se zapojí kolem stovky vojáků, dvacet strojů a osm parašutistů. Tedy pokud to v sobotu dovolí počasí. „Při silném větru nebo nízké viditelnosti se tato část výcviku neuskuteční,“ upozornil Kopecký.

Bahna, to je mimo jiné defilé moderní vojenské techniky.

Foto: Ivan Blažek, Právo

Běž domů, Ivane

Program je jako vždy koktejlem namíchaným z prezentace současné armády a výletů do historie. „Ta bude letos patřit osmičkám,“ sdělil František Koch z Nadace pozemního vojska ČR, která akci ve spolupráci s velením české armády pořádá.

Bahna, to je mimo jiné defilé moderní vojenské techniky.

Foto: Ivan Blažek, Právo

„Začneme v roce 1918, připomeneme závěrečnou ofenzívu italských vojsk a československých legionářů na Piavě, která se odehrávala přesně před sto lety,“ uvedl Koch.

Bahna, to je mimo jiné defilé moderní vojenské techniky.

Foto: Ivan Blažek, Právo

„Byla to zákopová válka, ale v chráněné krajinné oblasti zákopy kopat nemůžeme, takže ukážeme střet mezi hlídkou legionářů a rakousko-uherskou jednotkou. Nebude chybět letecký souboj replik tehdejších letadel,“ dodal.

Další osmička - rok 1938. Hitler v Norimberku burcuje sudetské Němce k povstání proti československému státu. Boje na hranicích, všeobecná mobilizace, obnovení pořádku.

A na závěr se pomyslný stroj času zastaví v osmašedesátém. „Toto výročí jsme chtěli připomenout trochu švejkovsky,“ poznamenal Koch. „Takže žádné střílení do demonstrantů, ale Krylův Bratříček, ruské tanky jezdící dokolečka, protože lidé obrátili ukazatele, a popěvek Běž domů, Ivane,“ dodal Koch.

Obrněnci pro pamětníky

Foto: Ivan Blažek, Právo

Celkem se historických ukázek zúčastní přes 250 nadšenců z klubů vojenské historie a 85 kusů techniky. „Letos představujeme výlučně techniku vyrobenou v československých zbrojovkách,“ doplnil František Koch.

Pozor na kolony

Organizátoři počítají stejně jako v předchozích letech s padesátitisícovou návštěvou. „Zájem veřejnosti nás těší,“ poznamenal Kopecký, který věří, že tato akce obleče do zeleného nové zájemce. „Armáda potřebuje novou krev, náš cíl je zhruba 2200 rekrutů ročně,“ dodal.

Návštěvníci se ale musí připravit na dlouhé kolony na příjezdových trasách. „Plzeňské ČSAD nasadí čtrnáct speciálních autobusů, které pojedou každých pět minut ze záchytných parkovišť v Dobřívi a ve Strašnicích,“ informoval Miroslav Slaný, mluvčí zmíněného dopravce. Na Bahna pojedou i speciální autobusy z Plzně a Rokycan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků