Hlavní obsah
UAZ 469B Foto: army.cz

Armáda zrušila tendr na nákup aut, která mají nahradit zastaralé uazy

Ministerstvo obrany těsně před Vánoci zrušilo tendr na nákup až 1200 terénních vozů, které mají v armádě nahradit letité vozy UAZ 469 a do budoucna i novější Land Rover Defender. Podle mluvčího resortu Jana Pejška je důvodem zrušení tendru skutečnost, že část zájemců si „příliš striktně vykládala některé požadované parametry“.

UAZ 469B Foto: army.cz
Armáda zrušila tendr na nákup aut, která mají nahradit zastaralé uazy

Tendr v celkové hodnotě až dvě miliardy korun zrušilo ministerstvo 23. prosince. „Zakázku jsme v souladu se zákonem zrušili, protože část zájemců si příliš striktně vykládala některé požadované parametry, například na nátěr vozidla,“ zdůvodnil Pejšek postup ministerských úředníků. „Předpokládáme opětovné vyhlášení s upravenými parametry tak, abychom mohli vybírat z maximálního množství nabídek,“ dodal.

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha v polovině prosince řekl, že firmy projevují o účast v zakázce poměrně značný zájem. Ministerstvu se do té doby ozvalo s dotazy na podrobná vysvětlení podmínek tendru více než deset potenciálních dodavatelů. Termín na podání nabídky původně končil v lednu.

Ministerstvo hledá firmu, se kterou uzavře rámcovou smlouvu na nákup 600 až 1200 terénních automobilů. Zaplatí za ně miliardu až dvě miliardy korun, v závislosti na počtu objednaných vozů. Jejich množství si armáda určí podle aktuálních potřeb i podle dostatku peněz.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata letos v souvislosti s vozy UAZ 469, které byly vyrobeny ještě v době Sovětského svazu, označil za nemorální, že vojáci ve 21. století jezdí ve vozidlech, která jsou starší, než jsou často oni sami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků