Hlavní obsah

Armáda opustila Lužnici, zůstává však v pohotovosti

Plánovaný odstřel ledových ker, které zatarasily koryto Lužnice nad mostem v Kolodějích u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku, se v neděli nekonal. Armáda rozhodla, že by odstřel nic neřešil, a týnská povodňová komise ji odpoledne odvolala z místa.

Armáda opustila Lužnici, zůstává však v pohotovosti

 "Výsledný efekt střílení by byl nulový, protože jsou kry tak naskládané, že by to nepomohlo," řekl ČTK kapitán Lubomír Erhart, který je na místě spolu s jindřichohradeckými vojáky. Podle starosty Týna nad Vltavou Karla Hájka je hladina Lužnice po upuštění přehradní nádrže Kořensko tak nízko, že by se odstřelené kry pravděpodobně po cestě zarážely. Navíc nebyl pro pyrotechniky dostatečně bezpečný přístup na led. Povodňová komise odpoledne rozhodla, že armádu stáhne, a ponechala si v záloze pouze pyrotechniky pro případ nutných detonací. Na místě zůstává také technika, která je v případě potřeby schopna odrazit ledové kry, aby se neopřely o kolodějský most.

O dalším postupu rozhodne povodňová komise v pondělí ráno. Podle Hájka je nyní situace stabilizovaná pod mostem i nad ním. Hladina Lužnice za bariérou nad mostem je asi o jeden metr zvednuta a částečně zaplavuje areál rekreačního střediska Červený Dvůr. Pod mostem směrem k soutoku s Vltavou je po upuštění Kořenska dostatečný prostor pro odtok. Snížení hladiny přehradní nádrže však mezitím zkomplikovalo život rybářům. Ti se snaží dostat zpět do vody ryby, které uvízly mimo koryto řeky při upouštění. Ledová bariéra komplikuje situaci na soutoku Lužnice s Vltavou od pátku, kdy se na zhruba dvoukilometrovém úseku nahromadily kry a tříšť, které bránily průtoku. Lužnice poté začala prudce stoupat až téměř ke hranici třetího stupně povodňové aktivity, který znamená ohrožení. Voda z řeky zaplavila přilehlé chaty.

Povodňová komise na místo povolala armádu, která od sobotního rána ledovou bariéru likvidovala pomocí těžké techniky. Odpoledne komise rozhodla, že se pokusí vypustit přehradní nádrž Kořensko, a snížit hladinu Lužnice, aby ledy vlastní vahou praskly a uvolnilo se koryto. To se podařilo a voda se z rekreačních chat stáhla. V noci se však utrhly ledové kry u rekreačního střediska Červený Mlýn, které leží nad kolodějským mostem. Led zablokoval průtok a voda zde opět stoupla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků