Hlavní obsah
Lídryně kandidátky ANO v Karlovarském kraji Jana Vildumetzová. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

ANO v Karlovarském kraji chystá koalici pěti stran bez ČSSD

Koalici pěti stran se chystá vytvořit hnutí ANO (13 mandátů) v Karlovarském kraji. Její součástí se má stát kromě Babišova hnutí Česká pirátská strana (3), ODS (4) a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM) (3) a také STAN s podporou KOA, KDU - ČSL a TOP 09 (5 mandátů).

Lídryně kandidátky ANO v Karlovarském kraji Jana Vildumetzová. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK
ANO v Karlovarském kraji chystá koalici pěti stran bez ČSSD

V součtu by takhle široká koalice dosáhla ve 45 členném karlovarském zastupitelstvu na pohodlnou většinu 28 křesel. Vstup do koalice budou ODS a STAN ještě posuzovat uvnitř svých stranických struktur.

Kvůli takto směřované dohodě se zástupci těchto stran, s výjimkou STANu, sešli ve čtvrtek večer v hotelu Millenium v Karlových Varech - Dvorech. Piráti a HNHRM hned na místě slíbili, že s nikým jiným nebudou vyjednávat, než s hnutím ANO. ODS chce počkat na rozhodnutí STANu, který se k nabídce chystá vyjádřit v pondělí. Krajská lídryně ANO Jana Vildumetzová ale chce, aby STAN řekl své stanovisko nejpozději v sobotu. Právě Vildumetzová by se měla podle tohoto návrhu stát hejtmankou.

Výsledek krajských voleb v Karlovarském kraji

Foto: David Ryneš, Novinky

Na čtvrtečním jednání hnutí ANO nabídlo pět míst v devítičlenné krajské radě, a tedy většinu, svým koaličním partnerům. O tom, jak by si je měly koaliční strany rozdělit, se dosud nejednalo. ANO by měla zůstat čtyři místa v krajské radě včetně hejtmanky. Vildumetzová by měla mít podle návrhu mít na starosti ekonomiku a investice. ANO si nárokuje kvůli dostavbě dálnice D6 do Prahy rovněž dopravu. O ostatních kompetencích se dosud nejednalo, stejně tak ne o náměstcích nebo jiných personáliích.

Nicméně koalice v čele s hnutím ANO směřuje k modelu bez ČSSD (8 mandátů), KSČM (6) a SPD - SPO (3). To jsou totiž strany nebo koalice, vůči kterým se většina ostatních úspěšných stran ve volbách vymezovala. ČSSD vede nadále paralelní koaliční vyjednávání se všemi stranami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků