Hlavní obsah
Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsazené aktivisty Foto: re-akceV@protonmail.com, ČTK

Aktivisté obsadili rypadlo v lomu Vršany

Rypadlo v hnědouhelném lomu Vršany na Mostecku obsadili v úterý ráno aktivisté. Protestují proti tomu, že ČEZ zamýšlí prodat elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Na místě je policie.

Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsazené aktivisty Foto: re-akceV@protonmail.com, ČTK
Aktivisté obsadili rypadlo v lomu Vršany

„Sedm lidí proniklo na skrývkový bagr na Slatinické výsypce. Bagr byl v tu dobu mimo provoz, řekla ČTK Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Se.ven Energy.

Podle prohlášení, které má Právo k dispozici, jde o autonomní skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“. „Jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany,” stojí mimo jiné v prohlášení aktivistů.

Rypadlo v lomu Vršany

Foto: Karel Otcovský, Právo

Policie přijala hlášení o protestu kolem šesté hodiny ranní. Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková uvedla, že policie opakovaně vyzvala aktivisty k opuštění stroje. Ti odejít odmítli. Policisté se nebudou snažit aktivisty dostat z rypadla násilím, neboť by to bylo nebezpečné a oběma stranám by hrozilo zranění.

Policejní mluvčí popisuje čin aktivistů

Video: Karel Otcovský, Právo

Mluvčí nechtěla komentovat informaci, že aktivisté podmínili opuštění rypadla  natočením rozhovoru s Českou televizí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků