Hlavní obsah

Aktivisté Greenpeace obsadili komín elektrárny Prunéřov

Skupina 11 aktivistů Greenpeace obsadila ve čtvrtek ráno třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II, která patří společnosti ČEZ. Ve výšce 150 metrů chtějí strávit několik dní a protestovat tak proti globálnímu znečišťování země skleníkovými plyny. Prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce kysličníku uhličitého (CO2) v zemi.

Aktivisté Greenpeace obsadili komín elektrárny Prunéřov

Akce se účastní lidé z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa a Velké Británie. Zatím se obešla bez incidentů, ochranka elektrárny ani policie proti demonstrantům nezasáhla.

"Zatím jsou někde mezi 70 a 100 metry, tahají nahoru několik metráků materiálu," řekl Novinkám po půl desáté koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos. Doplnil také, že výkonného ředitele hnutí Jiřího Tutera doprovázeného právníkem přijal ředitel elektrárny Otakar Tuček.

Jedenáctičlenný tým chce ve výšce 150 metrů zřídit komunikační centrum a rozvinout zde 60 metrů dlouhý transparent. K dispozici má stan, kapacitní připojení na elektřinu, notebook a webovou kameru.

"Byla tu přeháňka a fouká silný vítr, takže s transparentem to bude těžké," uvedl Piňos s tím, bude hodně záležet na počasí, zda aktivisté skutečně na komínu vydrží několik dní.

"První noc na komíně stráví šest lidí tzv. vrcholové družstvo. Podpůrný tým slezl dolů. Rozvinutí transparentu komplikuje silný vítr, takže uvidíme zítra," sdělil ve čtvrtek večer Novinkám Jan Rovenský vedoucí energetické kampaně Greenpeace. 

Protest Greenpeace souvisí s mezinárodním dvoutýdenním vyjednáváním o klimatu, jež začalo 3. prosince v indonéském Bali. "Náš protest by tak měl být poselstvím, jež ministr může na Bali tlumočit," sdělil Piňos.

Proti rekonstrukci Prunéřova

Prunéřovská elektrárna je podle něj největším znečišťovatelem ovzduší v České republice. "Vypouští 8,9 miliónu tun CO2 ročně, což je 6,5 procenta emisí CO2 v ČR. Chceme upozornit, že Česko je jedním z největších hříšníků v Evropě. V objemu emisí CO2 na obyvatele jsme čtvrtí z 25 členských států EU, v objemu těžby uhlí v přepočtu na obyvatele dokonce druzí na světě," doplnil.

Greenpeace protestují proti zamýšlené rekonstrukci elektrárny, kterou plánuje ČEZ. Nelíbí se jim, že elektrárna, která pracuje s účinností 32 procent, má po rekonstrukci fungovat dalších 25 let s účinností 37 procent. Piňos označil takovou investici za plýtvání penězi a upozornil, že moderní uhelné elektrárny jsou o více než čtvrtinu účinnější.

Protesty Greenpeace v Česku

Greenpeace už několik podobných protestů v České republice pořádala. V listopadu 2005 strávili čtyři aktivisté Greenpeace tři dny na komíně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Akcí apelovali na vedení podniku, aby vyřadilo z výroby zdraví škodlivé chemikálie, zejména ftaláty.

V srpnu 2003 vylezlo osm členů hnutí na komín v areálu chemičky Spolana v Neratovicích na Mělnicku. Ekologové chtěli upozornit na toxické zamoření závodu a jejího okolí. Protest byl však záhy přerušen kvůli silnému větru.

Organizace Greenpeace na sebe v ČR upozornila již v dubnu 1990, kdy umístila na chladicí věž rozestavěného Temelína transparent se slovy "Žádný československý Černobyl".

"Cílem je navázat diskusi s politiky a případně i s prezidentem (Václavem) Klausem, jehož postoj ke globálnímu oteplování je všeobecně známý. Chceme poukázat neefektivní spalování uhlí v zastaralých tepelných elektrárnách a nabídnout alternativní řešení," dodal Piňos.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků