Hlavní obsah
Agresivní jelen Standa našel nové útočiště v oboře zámku v Lánech. Foto: NP Šumava

Agresivní jelen Standa se přestěhoval z Kvildy do Lán

Jelen, který na začátku února v návštěvnickém centru u Kvildy na Prachaticku zranil turistu, byl během čtvrtka bez komplikací převezen z návštěvnického centra Kvilda Národního parku Šumava do obory v Lánech. Nyní je zvíře v aklimatizační obůrce samo. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí Národního parku Šumava.

Agresivní jelen Standa našel nové útočiště v oboře zámku v Lánech. Foto: NP Šumava
Agresivní jelen Standa se přestěhoval z Kvildy do Lán

Jelenovi kvůli napadení turisty hrozilo utracení, proti čemuž se zvedla vlna nevole, vznikla i petice. V návštěvnickém centru Kvilda bude Národní park dělat technická opatření, mezi návštěvníky a jeleny bude bariéra.

Přesun jelena do výběhu poblíž prezidentského zámku vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Na začátku tohoto týdne shodil jelen paroží. Ředitel lánské obory přislíbil, že jelen bude mít v Lánech krásný život, nebude dán do obory, kde se střílí. V této chvíli je v aklimatizační obůrce sám, aby viděli jeho chování,” řekl mluvčí.

Agresivní jelen Standa našel nové útočiště v oboře zámku v Lánech.

Foto: NP Šumava

Po určité době bude jelen vpuštěn do obory, která by měla být přístupná veřejnosti. Zvíře je v majetku lánské obory. Národní park Šumava zajistil jeho uspání a převoz, které měli na starosti lidé s příslušným oprávněním. Při převozu kontroloval jelena veterinář. „Naplnila se dohoda mezi Národním parkem Šumava a Lánskou oborou,” dodal Dvořák.

Proti utracení protestovali lidé i odborníci

Jelen žil v návštěvnickém centru u Kvildy na Prachaticku. V areálu mohou lidé sledovat jelení zvěř z bezprostřední blízkosti, aniž by jim v tom bránily bariéry. Začátkem února jeden ze 13 jelenů, kteří v návštěvnickém centru žijí, zranil turistu. Nezpůsobil mu vážný úraz.

Správa šumavského národního parku nejprve uvažovala o usmrcení zvířete. Proti záměru záhy vznikla petice, kterou od středy dosud podepsalo na 30 000 lidí. Šumavský park proto začal hledat řešení, kam by šlo zvíře umístit.

Agresivní jelen Standa našel nové útočiště v oboře zámku v Lánech.

Foto: NP Šumava

Park přijme ohledně výběhu jelenů nová opatření. Lidé se nadále volně dostanou k jelenům, ale vznikne bariéra. „Ještě to technické řešení dáváme dohromady. Bariéra bude mezi lidmi, kteří procházejí částí výběhu, a mezi jeleny. Bude ale taková, že lidé budou moci stále bez problémů pozorovat chování jelenů v té obůrce,” řekl Dvořák. V části, která bude pro návštěvníky volně průchozí, budou komentované prohlídky.

Národní park Šumava chystá i novinku ohledně jelenů žijících volně v přírodě. Stanoví území o rozloze 7000 hektarů, na kterém se nebude lovit jelení zvěř. Plocha vznikne poblíž hranic s Bavorským lesem, kde žije smečka vlků, kteří jsou predátorem jelena. Park tak chce vlkům poskytnout prostor, ve kterém nebudou mít jiného loveckého konkurenta. Zákaz lovu jelení zvěře začne platit od nové sezóny, která začíná v srpnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků