Němcová ke svému zvolení potřebovala v prvním kole nejméně 101 poslaneckých hlasů, ve druhém kole jí pak stačila stovka, protože nemocného poslance ODS Miloše Pateru vypároval poslanec ČSSD Miloslav Vlček.

V prvním kole dostala Němcová 98 hlasů

Výsledek prvního kola tajné volby oznámila volební komise po 15. hodině. Z celkového počtu 126 odevzdaných lístků neslo 98 zakroužkované jméno Miroslavy Němcové. Jeden byl nevyplněný a 27 poslanců kandidátku ODS přeškrtlo.

To by mohlo znamenat, že proti zvolení Němcové se vyslovil i jeden ze zástupců koalice ODS, lidovců a zelených. Neodevzdaných lístků totiž bylo 74, tedy přesně počet poslanců ČSSD. Komunistických poslanců, kteří už dříve oznámili, že Němcovou odmítnou, je pouze 26. Hlasů proti Němcové bylo ale o jeden víc. Další koaliční poslanec zřejmě svůj lístek nevyplnil.

Ani druhé kolo nerozhodlo

Ke zvolení předsedkyně Sněmovny nevedlo ani druhé kolo tajné volby, ve kterém Němcová získala stejně jako v kole prvním 98 hlasů. Hlasování se už nezúčastnil poslanec ODS Miloš Patera, jehož nepřítomnost vypároval poslanec ČSSD Miloslav Vlček. Ani tak ale Němcová na křeslo předsedkyně Sněmovny nedosáhla. Počet hlasů proti byl tentokrát 26, což odpovídá počtu poslanců KSČM. Opět se však v urně objevil jeden neplatný lístek, který tam pravděpodobně vhodil některý z poslanců koalice.

Za této situace se do deseti dnů musí uskutečnit nová volba.

ČSSD prosazuje Zaorálka

O křeslo předsedy Sněmovny usilují také sociální demokraté, kteří by do této funkce rádi znovu zvolili Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Předseda dolní komory má totiž ústavní pravomoc navrhnout potenciálního premiéra, který se do třetice pokusí o sestavení vlády v případě, že selžou předchozí dva pokusy výhradně z pověření prezidenta republiky. Předpokládá se, že by Zaorálek v takovém případě pověřil sestavením vlády předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

ČSSD však Zaorálka odmítá nominovat do "divoké volby" a chce mít pro jeho zvolení předem zajištěnou dohodu. ODS podmiňuje Zaorálkovo zvolení slibem podpory koaliční vládě.