Staněk ve svém proslovu hájil svou práci v resortu kultury. Prohlásil, že ho hodně lidí zná. „Po celé České republice je spousta měst a obcí, které znají jméno Staněk právě pro to, že jsme tam pomohli s památkami,“ řekl ministr.

„Ano, udělal jsem nějaké chyby. Ale kdo z vás jest bez chyby?“ ptal se řečnicky Staněk. Obhajoval, že odvolal šéfa Národní galerie Jiřího Fajta a uvedl také, že se nezlobí na premiéra Andreje Babiše (ANO), který navrhl jeho odvolání.

Video

Živě: TK poslaneckých klubů a jednání sněmovny

Podle ministra kultury Babišovi nic jiného nezbývalo, protože musel postupovat v souladu s koaliční smlouvou. Staňkův odchod z vlády chce ministr vnitra a šéf soc. dem. Jan Hamáček.

Nejsem ministr v demisi, řekl Staněk

Na resort kultury ČSSD navrhla Michala Šmardu, prezident ale odmítá Staňka jmenovat. „Jistě připustíte, že prezident republiky může rozhodnout, jak rozhodne. Pan prezident nepřijal moji demisi, na to má právo. Nicméně teď jsem odvolán řádným způsobem a je věcí orgánů, které to musí rozhodnout, aby rozhodly,“ řekl Staněk.

Uvedl také, že není ministrem v demisi. „Nicméně bych vás chtěl upozornit, že zcela rozhodně nejsem ministr kultury v demisi, byť se o to mnohá média snaží to takto interpretovat,“ upozornil Staněk.

Po Staňkově vystoupení se v sále ozval hlasitý potlesk. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil Staňkovo vystoupení za jedno z nejlepších.