Poznatky, které inspektoři získali, údajně ukazují na to, že v Česku funguje silný černý trh s tygry a jejich orgány. „Jestliže jsme v minulých letech mluvili o kriticky ohrožených nosorožcích a slonech, tak teď je na našem území enormní zájem především o tygry,“ řekl Právu Geuss.

Chovatelé i Vietnamci

Český černý trh s tygry je podle něj mimořádný i v evropském měřítku. „V jiných evropských zemích nefunguje. Roli hraje to, že Češi jsou národ chovatelů, ale i početná vietnamská menšina u nás. Z ní pocházejí ti, kteří s produkty z tygrů obchodují,“ uvedl Geuss.

Soudní proces ničí mě i zvířata, tvrdí obžalovaný chovatel Berousek

Problému podle něj nahrává, že tygři se dobře a čile množí i v zajetí. „Registrace zvířat neprobíhá, jak to vyžaduje zákon,“ řekl. „Takhle vznikají skutečně účelové chovy pro černý trh,“ dodal šéf ekologické inspekce.

Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss

Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss

FOTO: Jindřich Ginter, Právo

Činnost organizované skupiny, kterou se podařilo loni rozkrýt a jejíž případ se nyní řeší u soudu, pojmenoval Geuss jako chov tygrů na součástky.

Motorem činnosti skupiny podle inspektorů byla asijská medicína. „V rámci ní je tělo tygra rozebrané do neuvěřitelných detailů. Pokud zkonzumujete tygří fousky nebo nos, budete imunní proti hadímu uštknutí. Tygří tuk má zase pomáhat proti revmatismu. Krev je na silnou vůli, kůže proti mentálním chorobám,“ uvedl Geuss.

Tygr napadl návštěvnici slovenské zoologické zahrady

„Vede to pak k tomu, že na černém trhu se tygří špičák prodává za 500 dolarů, tygří dráp za 100 dolarů a za celou tygří kůži lze získat 20 tisíc dolarů,“ doplnil konkrétní částky ředitel ČIŽP.

ČIŽP v loňském roce provedla zhruba 600 kontrol týkajících se obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Každá třetí kontrola nalezla nějaké nezákonné vývozy nebo dovozy, inspekce za ně udělila pokuty ve výši 650 tisíc korun.