„Tolik dobrovolníků v České republice v jeden víkend ještě nikdy v historii neuklízelo,” uvedl za organizátory Miroslav Kubásek. Ve zbytku jara je naplánováno ještě 600 úklidů po celé ČR a další průběžně přibývají.

Organizátoři se zaměřují i na osvětu a prevenci. „Jedním z témat, která se k tomu nabízejí, jsou pneumatiky. Ty jsou takovým naším skládkovým evergreenem. Každoročně je nacházíme v lesích, po příkopech, či dokonce v potocích, řekách a na dalších těžko uvěřitelných místech,” uvedl další z organizátorů Radek Janoušek.

Projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko v Českých Budějovicích

Projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko v Českých Budějovicích

FOTO: Václav Pancer, ČTK

Podle něj je vyhazování pneumatik do přírody zbytečné, protože v Česku funguje systém zpětného odběru pneumatik, díky němuž je může každý motorista bezplatně odevzdat na jednom z 2900 sběrných míst. „Ta jsou snadno k nalezení na stránkách www.eltma.cz,” dodal Janoušek.

Desítky tisíc dobrovolníků

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která se koná na území celé České republiky. Za loňský rok se do 3295 úklidů zapojilo téměř 135 tisíc dobrovolníků. Díky nim zmizelo z přírody 2113 tun odpadu. Nejaktivnější byly Středočeský a Jihomoravský kraj.

Projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko v Českých Budějovicích

Projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko v Českých Budějovicích

FOTO: Václav Pancer, ČTK

První ročník akce s názvem Ukliďme Česko uspořádal na jaře 2014 spolek Ekosmák. O dva roky později se projekt spojil s obdobnou kampaní Ukliďme Svět, kterou od roku 1992 pořádá Český svaz ochránců přírody.