„Komise se shodla na třech scénářích, které řeší nižší penze pečujících osob. Ženy nesmí být trestány za to, že se rozhodly pečovat o děti nebo o své rodiče,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

První návrh, který má zlepšit postavení žen, je zavedení vyměřovacího základu manželů nebo partnerů. Dalším je zavedení fiktivního vyměřovacího základu a třetí je prodloužení vyloučené doby – tedy doby péče o dítě, která se při výpočtu vyměřovacího základu vyloučí, tak aby nezhoršovala průměrný výdělek – ze čtyř až na devět let.

Čtěte také:
Polka bere důchod 12 haléřů, v životě pracovala jen den
V doplňkovém penzijním spoření si šetří na důchod 967 tisíc Čechů
Ve druhém pilíři by si mohli povinně spořit jen ti bohatší, míní expert
Pevná část důchodů se znovu zvýší, zásluhovost sníží
V Česku bylo vloni vypláceno 3,5 milionu důchodů

Způsob, jakým se návrhy vypočítávají, je celkem složitý, konkrétnější předlohy zatím na stole nejsou. Otázka například je, jak by se vypočítával fiktivní vyměřovací základ za dobu, kdy rodiče pečovali o děti a nevydělávali.

„Návrhy teď budeme rozpracovávat,“ podotkla Maláčová. Komise znovu zasedne 3. května. Případné změny se zřejmě nedotknou současných důchodců, ale těch, kteří do penze teprve půjdou.

Rozdíly mezi důchody žen a mužů jsou stále velké. V posledním čtvrtletí loňského roku byl průměrný důchod mužů 13 703 korun, zatímco žen pouze 11 296 korun.