Lelek, který vede Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, obdržel trestní oznámení na Mynáře od senátora Václava Lásky (SEN 21), od platformy Rekonstrukce státu a také od občana, kterého nejmenoval. „Trestní oznámení jsem postoupil policejnímu orgánu k dalšímu postupu, nikoliv však bez dalšího k zahájení úkonů trestního řízení,” vysvětlil. Policii dal konkrétní pokyny, kterými potřebuje „podezření rozptýlit, či potvrdit”. „Zatím nelze usuzovat tak či onak, je to věc dalšího postupu,” řekl.

Opozice šije do Hradu kvůli údajnému ovlivňování soudů, chce odvolání Mynáře

Na vývoj ve věci upozornil senátor Láska na svém facebookovém profilu. „Mé trestní oznámení na Vratislava Mynáře pro jeho zásahy do justice státní zástupce postoupil k vyřešení Národní centrále proti organizovanému zločinu. No, já to nechtěl říct tak naplno. Ale jo, trestní oznámení doputovalo na správnou adresu,” napsal.

Mé trestní oznámení na Vratislava Mynáře, pro jeho zásahy do justice, státní zástupce postoupil k vyřešení Národní...

Zveřejnil(a) Václav Láska - Právo s Láskou dne Čtvrtek 14. února 2019

Podle advokáta a někdejšího policejního vyšetřovatele Lásky se Mynář opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Senátor vychází z mediálních článků a rozhovorů se soudci, kteří uvedli, že se je Hrad snažil ovlivnit v konkrétních kauzách.

Mynář jednal se soudci z mého pověření, zastal se kancléře Zeman

Mynáře se už dříve zastal prezident Miloš Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám. Mynář podle prezidenta nikoho neovlivňoval. Tomu, kdo působí na soudce v úmyslu, aby soudce porušil své povinnosti v řízení před soudem, hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.