Ten žije v Ženevě a má švýcarské občanství, zároveň je ale obviněn v kauze Čapí hnízdo, kde mezi stíhanými figuruje i jeho otec a premiér Andrej Babiš (ANO, 64).

Bez toho, aby znalci sdělili, zda je Babiš mladší zdravotně nadále schopen účastnit se probíhajícího trestního řízení, jej nemůže česká policie vyslechnout. Pokud by navíc experti konstatovali, že jeho stav je natolik vážný, museli by vyšetřovatelé stíhání premiérova syna zastavit. Předseda vlády na jeho adresu opakovaně uvedl, že trpí schizofrenií.

„Znalecké posudky vypracovávané v rámci právní pomoci jsou považovány za znalecké posudky použitelné i v trestním řízení probíhajícím podle českých právních předpisů,“ sdělil Právu Cimbala.

Má švýcarské občanství

Původně z jeho čtvrtečního vyjádření pro Právo vyplývalo, že závěry znalců ze zahraničí nelze v ČR uznat jako běžné posudky, nýbrž jen jako listinné důkazy, které i tak mohou mít dostatečnou výpovědní hodnotu pro další rozhodování policie a soudů. [celá zpráva]

Nyní upřesnil, že to platí jen v případě, kdy má posudek, ať už ze zahraničí, ale i ten vypracovaný v Česku, nějakou vadu, například mu chybí znalecká doložka. „Není tedy namístě obávat se toho, že by takovýto úkon (znalecký posudek stižený vadou) nemohl být soudem v rámci důkazních prostředků striktně zohledněn,“ dodal Cimbala.

Nadále však zůstává nejasné, jestli švýcarská strana žádosti českého státního zástupce vyhoví, obzvláště za situace, kdy Babiš mladší je tamní a nikoli český občan.