„Ten, kdo opakovaně v médiích říkal, že bude respektovat rozhodnutí celé členské základny, aby pak hlasoval v rozporu s výsledkem referenda. Neváhal se tak v přímém přenosu vysmát rozhodnutí našich členů,“ napsal v prohlášení Hamáček na adresu Chovance.

Připomněl také, že to byl právě Chovanec, kdo coby úřadující předseda vedl loni stranu do neúspěšných sněmovních voleb a v únorové volbě předsedy strany skončil třetí.

Soc. dem. potřebuje tvrdé lůžko opozice, ne teplo vládních limuzín, vyzval Chovanec

„Milan Chovanec nám současně nenabízí žádný recept. Myslí vážně, že z vlády odejdeme jen proto, abychom ji vzápětí ve Sněmovně tolerovali? Budu tyto věci řešit na nejbližších jednáních našich vnitrostranických orgánů,“ uvedl Hamáček.

Rád prý bude spolupracovat ve straně s těmi, kdo chtějí sociální demokracii skutečně pomoci. Hledat řešení se však podle něj má hlavně na stranických schůzích a orgánech.

Nepřímo se tak vymezil proti platformě Zachraňme ČSSD, která se pravidelně schází a navrhuje změny uvnitř strany. Naposledy například přímou volbu předsedy či místopředsedů.

Hamáček chce být důraznější

„Pokud ale těmto lidem nejde o dobro strany a považují za správné toto věčné mediální špinění spolustraníků, nevidím důvod, aby v ČSSD zůstávali,“ napsal dále Hamáček.

Připomněl, že už po druhém kole senátních voleb v sobotu vyzval k ukončení mediálních přestřelek v ČSSD.

„Včera jsem k tomu dodal, že za svou dosavadní chybu pokládám, že jsem nebyl dostatečně důrazný a že ta doba končí. Sociální demokracii strašně poškozuje, že si vyřizuje účty přes média. To ostatně ještě ve funkci úřadujícího předsedy tvrdil kdysi Milan Chovanec,“ doplnil Hamáček.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola

FOTO: Milan Malíček, Právo

Zmínil, že Chovancův dopis, který má Právo k dispozici, on sám do e-mailové schránky nedostal.

Podobně reagoval na Chovancovu výzvu i první místopředseda ČSSD Jiří Zimola.
„Milan Chovanec má na svůj názor bezesporu právo. Chtěl bych mu ale připomenout, že má též povinnost respektovat většinové rozhodnutí vnitrostranického hlasování, v němž se členové ČSSD rozhodli pro vstup do vlády. Což se mu ale bohužel už jednou při hlasování o důvěře nepovedlo,“ uvedl Zimola.

Připomněl červencové hlasování o důvěře vlády ve Sněmovně, kterého se Chovanec odmítl účastnit.