Mezi řečníky byli například bývalý sovětský disident Mustafa Džemilev nebo hudebník Michael Kocáb, který byl na začátku 90. let předsedou parlamentní komise pro dohled nad odchodem sovětských vojsk.

„Tehdy v srpnu vládcové Kremlu rozhodli o vojenské invazi do jiného státu, kvůli které v roce 1968 zcela zbytečně zemřelo 137 našich spoluobčanů, přes 500 bylo těžce zraněno a miliónům dalších lidí se rozplynula naděje na svobodný a lepší život,” připomněli organizátoři, podle nichž expanzivní politika Moskvy pokračuje angažováním se v konfliktech na Ukrajině a v Sýrii i v hybridních válkách vůči západním zemím.

Demonstrace k 50. výročí okupace armádami Varšavské smlouvy před ruskou ambasádou v Praze

Demonstrace k 50. výročí okupace armádami Varšavské smlouvy před ruskou ambasádou v Praze

FOTO: ČTK

Lidé na místo přinesli transparenty s nápisy, mnoho z nich je v azbuce, například: „1968 - nikdy nezapomeneme”, „Přátelé tohle nedělají” s vyobrazenými tanky. apod.

Video

Anketa na demonstraci před ruskou ambasádou Zdroj: Novinky.cz

Průběh demonstrace od začátku narušil menší konflikt. Jedna žena osočila muže, který měl projev, že lže. Načež začali demonstrující křičet na dotyčnou, že lže ona.

Video

Rozhovor s Tomaszem Peszynskim. Zdroj: Novinky.cz

Organizátoři v pozvánce zmínili i propagandistické akce jako jsou jízdy motorkářského klubu Nočních vlků či turné armádního souboru Alexandrovců. Poukazují rovněž na neadekvátní množství ruského diplomatického personálu v České republice.

Demonstrace k 50. výročí okupace armádami Varšavské smlouvy před ruskou ambasádou v Praze

Demonstrace k 50. výročí okupace armádami Varšavské smlouvy před ruskou ambasádou v Praze

FOTO: Petr Horník, Právo

„A v neposlední řadě protestujeme také proti našim politikům a ústavním činitelům, kteří tuto politiku schvalují, podporují nebo dokonce vykonávají. Proti ústavním činitelům, kteří pozvolna podléhají ruskému vlivu a jsou čím dál tím přátelštější k Moskvě a čím dál tím více se odklánějí od našich spojenců v EU a NATO,” uvádějí organizátoři.

Jeden z nich, Tomasz Peszynski, Novinkám sdělil, že na akci vystoupí několik řečníků ze zemí, „které mají problém s Ruskem” - z Ukrajiny, Gruzie či Sýrie, ale i jeden Rus. „Z českých řečníků bude mluvit například filosof Václav Němec, režisér Václav Marhoul,” přiblížil průběh akce zástupce organizátorů.

Dodal, že očekává účast několika stovek lidí. Nízký počet přičítá i tomu, že u ruské ambasády není metro a není snadné se k ní dostat. „Samozřejmě bychom byli rádi, aby se na takové akci sešly lidí tisíce, ale těch akcí k výročí je nakonec spousta a my to vymysleli v době, kdy nebylo ještě jasné, jak to bude vypadat,” zhodnotil přislíbenou účast na sociálních sítích Peszynski.