Pokládáte se za liberála, ale návrh poslanců, aby homosexuálové směli uzavírat sňatky, se vám nelíbí. Proč?

Registrovaným partnerům bych přiznal všechna práva, jaká jsou na úrovni manželů, jako je vdovský a vdovecký důchod, dědictví nebo způsob, jakým se svazek uzavírá, atd. Ale nepřejmenovával bych registrované partnerství na manželství.

Proč?

Pro mě je manželství symbol spojení ženy a muže. Je to pro mě důležité. Celá západní civilizace dlouhodobě směřuje do horoucích pekel právě proto, že ztrácíme symboly.

Zpochybňujeme úplně vše. Kam až takové změny dospějí? Za chvíli nebudeme ani rozlišovat muže a ženu? Tím, že budou aktivisté tlačit, nakonec vylijí s vaničkou i dítě. Já zákon, aby mohli uzavřít manželství dva muži nebo dvě ženy, nepodpořím. Ale jednoznačně podporuji, aby homosexuální páry měly stejné podmínky a práva jako páry heterosexuální.

Adopci dětí byste gayům a lesbám povolil?

Nemám s tím problém. Připadá mi lepší, aby dítě bylo v laskavém domácím prostředí než v ústavu. O tom není pochyb.

Předložíte pozměňovací návrh, nebo zvolíte cestu nového zákona?

To já ještě nevím. Chci se na tom domluvit s předkladateli, protože by byla škoda, aby to celé spadlo pod stůl. Myslím, že ve Sněmovně je mnoho poslanců uvažujících jako já, kteří nemají problém s tím, aby se narovnala práva a řešily komplikace homosexuálních párů.