„Na Slapech, Orlíku, Brněnské přehradě, v Dalešicích a ve Vranově jsou obnovovány vymezené prostory pro koupání, do nichž plavidla nesmějí. Nově budou tyto prostory zřízeny na vodních nádržích Těrlicko a Žermanice,“ sdělilo v úterý ministerstvo dopravy (MD).

Celkem je v České republice takto vymezeno 36 bezpečných míst pro plavce. „Jen loni přibylo v evidenci 824 rekreačních plavidel, z nichž bylo 138 vodních skútrů. Je tedy nezbytné koupající se dostatečně chránit,“ zdůvodnil nutnost zákazů ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO).

Mezi přijatá opatření patří rovněž výtlačný režim plavby, při němž je rychlost snížena, takže nedochází ke vzniku vlnobití, a plavidla také nemění svůj ponor ani náklon. Tento režim byl už koncem března obnoven na řadě pražských úseků Vltavy mezi štvanickou plavební komorou a Bar­randovským mostem.

Vymezí prostor pro akrobatickou plavbu

Je zaváděn i na části vodní nádrže Těrlicko, lodě se jím budou muset řídit na řadě míst Slapské vodní nádrže, vodní plochy Velké Žernoseky či vodní nádrže Dalešice.

„Na Slapech po dohodě se zástupci místní samosprávy vymezíme prostor pro akrobatickou a figurální plavbu vodních skútrů,“ oznámila ředitelka SPS Klára Němcová.

Pod pojmem rekreační plavba je zahrnuta škála plavidel od malých lodiček přes vodní skútry a plachetnice až po jachty.

Prostor pro plavbu lodí se spalovacími motory rozšířila od roku 2015 vyhláška MD. Pro rekreační plavbu je splavných už více než 900 km. Dokončeno již také bylo splavnění Vltavy z Prahy až do Českých Budějovic.