Ruští motorkáři přijeli do ČR v rámci oslav konce války s tím, že uctí památku padlých rudoarmějců. Proti jejich akci protestovalo několik desítek odpůrců, kteří poukazovali na propagandistický rozměr celé akce. Stoupenci se s protestujícími střetli verbálně a došlo i na pošťuchování, do něhož se zapojil i Foldyna.

Hamáček tvrdí, že „tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit”. Incident s ním hodlá řešit i na pátečním jednání předsednictva ČSSD.

Ptáte se mě na to vy na sociálních sítích, ptají se mě na to novináři, ptají se mě na to kolegové v sociální demokracii…...

Zveřejnil(a) Jan Hamáček dne 8. květen 2018

„Podrobnější reakci si budu muset promyslet, ale můj kolega Jan Hamáček by se mohl podívat na sled událostí. Mě neodvezla policie, odvezla ty, kteří tam protestovali a dělali nepořádek, respektive nějakého toho aktivistu. Kdybych v tom policejním antonu byl já, tak se určitě omluvím,“ řekl v úterý Právu.

Na videu, které zveřejnil Foldyna, tvrdí, že se „choval slušně”. Pozastavil se nad údajným dvojím metrem, kterým je poměřováno vlastenectví.

„Já jsem ten špatnej, protože jsem se postavil na stranu tradice, historie?” položil si řečnický dotaz s tím, že šel pouze položit květiny na hroby vojáků.

Video

Čekání na příjezd Nočních vlků u Průhonic. Zdroj: Novinky.cz

„A co vy? Vy se tady schováváte a jste po*raný z nějakejch neziskovek, který si tady na něco hrajou, nějakejch emigrantů z Ruska...,” vzkázal Foldyna zadýchaně potenciálním divákům.

„Za co bych se měl omlouvat, za to, že jsem vlastenec? Vy jste zapomněli, odkud jsme?” dotázal se v souvislosti s účastí na akci ruských motorkářů.