Juncker reagoval na oznámení české vlády, že už Česká republika nepřijme žádné další migranty podle kvót, které členské země schválily předloni. [celá zpráva]

Juncker také prohlásil, že všechny země EU chtějí demokratickou, prosperující a bezpečnou Evropu. „Jsem přesvědčen, že Češi jsou velcí Evropané a měli by být Evropané i v otázce migrace," řekl Juncker.

Je mu prý líto, že Česko dosud v rámci společného relokačního mechanismu přijalo jenom 12 lidí. Dodal, že ačkoliv se snaží pochopit, že otázka migrace je pro lidi citlivá, solidarita je jedním z principů, na nichž stojí evropská integrace. „Vy přijímáte pomoc od Evropy, a měli byste tedy ukázat i solidaritu,” dodal Juncker.

Vícerychlostní Evropa je skutečností

Migrační politiku označil za jednu z oblastí, v níž státy EU musí postupovat společně, aby dosáhly úspěchu. „Evropa by neměla regulovat objem vody v nádržce na toaletě a podobné věci, ale existují věci, které musíme dělat společně,” podotkl šéf komise.

Připustil, že v Evropské unii existují rozdíly v tom, jak jsou země zapojeny do společných projektů. Evropa více rychlostí je podle něj skutečností. Důkazem je to, že ne všechny země přijaly euro a ne všechny jsou součástí schengenského prostoru.

Poznamenal však, že v základních otázkách se všechny členské státy shodují. „Evropu demokratickou, bezpečnou a prosperující si přejeme všichni,” uvedl.

Juncker projevem v Karolinu zahájil svůj dvoudenní pobyt v Praze. Ve čtvrtek se setká ještě s předsedy obou komor českého parlamentu. V pátek vystoupí na mezinárodní konferenci DESCOP, která se bude zabývat budoucností společné obrany EU.

Kromě Junckera se jí zúčastní také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová a ministři zahraničí a obrany z několika zemí EU.