A právě přes telefon s ním krátce po šestnácté hodině hovořila. Kajínek už prý o Zemanových výrocích na svou adresu něco ve věznici v Rýnovicích, kde si nyní trest odpykává, zaslechl.

„Zázraky se snad dějí. Není nic, co bych si přál víc. V životě si přejeme být zdraví a svobodní, to jsou životní priority,“ tlumočila vzkaz doživotně odsouzeného recidivisty.

„Říkal, že by si tohoto hrozně moc vážil a teď už se prý bude modlit, aby to dobře dopadlo,“ citovala žena Kajínkova čtvrteční slova.

Zeman: Neřekl jsem, že ho propustím

Zeman ve čtvrtek uvedl, že uvažuje o udělení milosti pro dvojnásobného vraha, neboť o případu prý panují pochybnosti. [celá zpráva]

Po dotazu při setkání s obyvateli na benešovském náměstí Zeman téma milosti pro Kajínka upřesnil: „Neřekl jsem, že ho propustím, ale zvážím udělení milosti. Nejsem přesvědčen o jeho vině, sedí už dvacet let a to je dlouhá doba. Proto budu studovat všechny podklady, které se Kajínka týkají, než se rozhodnu.“

Jaké má konkrétní pochybnosti, nekonkretizoval. „Už v roce 2001 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský tyto pochybnosti vyjádřil, seznámil se se spisem a veřejně je v tomto roce vyjádřil,“ dodal prezident.

Kajínek si doživotní trest momentálně odpykává v Rýnovicích, kam byl nedávno přesunut z Mírova. [celá zpráva]

Zeman o udělení milosti uvažuje navzdory tomu, že se zavázal, že neudělovat milosti „s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů”. Kompetence provádět řízení o milostech navíc přesunul na ministerstvo spravedlnosti. Nic z toho mu však nebrání v tom, aby „zbytečně monarchistický prvek”, za něž možnost udělovat milosti opakovaně označil, v případě potřeby využil.