V Jablonci napadlo přes víkend kolem půl metru sněhu a městské služby nejsou s to dodržovat lhůty na odklízení chodníků a komunikací.

Po vyhlášení kalamitního stavu není obec vázána časovými limity pro obnovu sjízdnosti komunikací.

„Prioritně je potřeba zprůjezdnit všechny trasy pro městskou dopravu a vozy integrovaného záchranného systému. Sněhem je zavaleno 70 procent chodníků, sníh je potřeba uklidit z rozhledových polí na křižovatkách, z přechodů pro chodce a ze zastávek MHD," uvedla mluvčí radnice Markéta Hozová.

Stroj nazvaný Stalinovy ruce používají ve Vrchlabí na Trutnovsku k úklidu sněhových bariér.

Stroj nazvaný Stalinovy ruce používají ve Vrchlabí na Trutnovsku k úklidu sněhových bariér.

FOTO: David Taneček, ČTK

Technické služby do úklidu sněhu nasadí i obří lopatkový nakladač ruské výroby, takzvané Stalinovy ruce.

Za zimu napadlo již 160 centimetrů sněhu 

Hlavní ulice ve městě jsou protažené a sjízdné, lemují je ale vysoké sněhové mantinely a do některých míst se ještě ani technika nedostala.

V Jablonci napadlo během víkendu až půl metru sněhu (ilustrační foto)

V Jablonci napadlo během víkendu až půl metru sněhu (ilustrační foto)

FOTO: David Taneček, ČTK

„Žádáme řidiče o respektování dopravního značení a tabulí s informacemi o plánovaném úklidu sněhu. Přeparkováním a uvolněním prostoru pro průjezd techniky výrazně přispějí ke zklidnění situace na parkovacích plochách,” dodala mluvčí radnice.

V Libereckém kraji napadlo do rána místy až 20 centimetrů sněhu a stále se objevují sněhové přeháňky. Na snímku je silnice ve Smržovce na Jablonecku.

V Libereckém kraji napadlo do rána místy až 20 centimetrů sněhu a stále se objevují sněhové přeháňky. Na snímku je silnice ve Smržovce na Jablonecku.

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

V Jablonci od začátku letošní zimy napadlo 160 centimetrů sněhu, za celou zimu 2015/2016 to bylo jen 125 centimetrů. Rekordní byla v podhorském městě zima 2009/2010, kdy nasněžilo od listopadu do dubna 340 centimetrů

Na východě hrozí sněhové jazyky

„Během noci na úterý bude na Moravě a ve Slezsku zesilovat severovýchodní vítr na čerstvý, místy s nárazy kolem 55 kilometrů v hodině. V kombinaci s prachovým sněhem bude čerstvý vítr od druhé poloviny noci na úterý do středečního večera vytvářet od středních poloh sněhové jazyky,” upozornili meteorologové.

Varování se vztahuje na Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj od úterní 1.00 do středečních 18 hodin.