„Zmocněncem vlády pro oblast kybernetické bezpečnosti má být dosavadní šéf Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil, který NBÚ vede již 10 let,“ stojí v tiskové zprávě úřadu. Sobotka spolu s Navrátilem navrhnou změnu ostatním ministrům.

„Vláda považuje boj proti kybernetické kriminalitě za svoji významnou prioritu, proto zahajuje aktivní kroky k vytvoření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, jehož přípravu a vznik by měl mít na starosti Dušan Navrátil,“ uvedl premiér.

Lang skončil v čele BIS letos v létě

Na místo Navrátila by měl nastoupit bývalé šéf BIS Lang. Ten ve funkci skončil letos v létě, odešel na vlastní žádost. O jeho možném přestupu do čela NBÚ média spekulovala už dříve, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) však změny dementoval.

„V minulosti se vlády nedokázaly postarat o další působení bývalých šéfů BIS, což jsem vždy pokládal za špatný a problematický postup. Tito lidé by se svými znalostmi a vědomostmi neměli pracovat pro privátní sektor, jejich erudici musí umět využít stát,“ dodal Sobotka.

Vláda by mohla změnu projednat ještě do konce letošního roku.