„Je potřeba přijmout nové zákony, které zabrání pobírat sociální dávky těm, kdo nechce pracovat,“ řekl Zeman podnikatelům. „Máme zhruba 400 tisíc nezaměstnaných. Velká část z nich pracovat může, ale nechce,“ uvedl prezident.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Politikům by doporučil také méně dávat na hmotnou nouzi. „Dalším krokem je redukce zbytečných výdajů státního rozpočtu, pokud jde o příspěvky hmotné nouze a příspěvky na bydlení, které pouze podporují byznys s chudobou a ubytovny,“ řekl Zeman (byznys s chudobou stojí ale spíš na doplatku na bydlení – pozn. red.).

Brojil také proti podpoře obnovitelných zdrojů. „Dotace na solární panely je patnáct korun za kilowatthodinu. Většina těchto peněz končí v kapsách solárních baronů,“ tvrdí prezident.

Prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Babiš se omluvil za kontrolní hlášení

Ministr financí Andrej Babiš (ANO), který si vzal slovo po prezidentovi, se živnostníkům omluvil za kontrolní hlášení DPH.

„Omlouvám se za kontrolní hlášení DPH. Rozumím, že vás to zatížilo, ale doufám, že jste rádi, že jsme kvůli tomu vybrali 13 miliard navíc na DPH,“ řekl Babiš.

Kontrolní hlášení DPH musí podnikatelé podávat každé tři měsíce, jinak jim hrozí vysoké sankce. Babiš podnikatelům slíbil například zmodernizování a zjednodušení zákona o dani z příjmů. „Celkově chceme daně spíš snižovat,“ řekl.

K Trumpovi: Budu přítelem tří prezidentů. Kdo to má?

„Není vyloučeno, že se v budoucnu stanu přítelem tří prezidentů. Amerického, ruského a čínského. Kdo to má?“ vtipkoval na závěr Zeman.

Video

Zeman: Budu přítelem tří prezidentů. Kdo to má?

Prezident také naznačil, že americkou velvyslankyní v ČR by se mohla stát bývalá manželka budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa Ivana. „Nemohu vyloučit, že se paní Trumpová stane velvyslankyní Spojených států v Praze, jak o to už projevila zájem. Já tomu budu jen rád,“ řekl Zeman podnikatelům.

Trump podle něj měl dvě velká témata, díky kterým vyhrál volby: odpor proti ilegální imigraci a islámskému terorismu. „Říká to neučesanými větami bez politické korektnosti, kterou já považuji za politickou lež,“ řekl Zeman.

Andrej Babiš od Trumpa očekává, že vyřeší problém na Blízkém východě. „Čekám, že vyřeší Sýrii a Libyi, což Obama nezvládl,“ řekl. „Američané měli dost dynastií a zkorumpovaných systémů. Myslím, že pozitivně překvapí a že to bude dobré pro nás pro všechny,“ řekl Babiš.