„Pan prezident se neuctivě chová k tomuto státnímu svátku a snižuje kvalitu těch oslav,“ řekl předseda ODS Petr Fiala s tím, že se jeho klub k takovému postoji nemůže přiklonit a odmítá tak účast na oslavách 28. října.

„My nechceme být součástí této hry,” odůvodnil předseda lidovců Pavel Bělobrádek, podle něhož se poslanci a senátoři rozhodli na Hrad nejít.

„Letos absolvovat tuto záležitost na Pražském hradě by bylo kontraproduktivní,” dodal, a zároveň vyzval občany, aby si svátek připomněli. On sám si prý svátek připomene na pražském Vítkově.

Bělobrádek v souvislosti s neudělením ocenění Jiřímu Bradymu kvitoval slova mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka, že prezident zváží jeho ocenění při jiné příležitosti. [celá zpráva]

Orgie bolševické nestoudnosti, popsal Kalousek

„Již loňský ceremoniál v nás vyvolal velké rozhořčení, když prezident republiky vyznamenal čelné představitele předlistopadového režimu. Veřejně jsem to tenkrát na Hradě označil za orgie bolševické nestoudnosti,“ uvedl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

TOP 09 očekává, že letošní oslava bude stejně kontroverzní a nedůstojná jako ta loňská, a proto se oslav odmítá účastnit. Na druhou stranu své neúčasti zástupci klubu litují.

„Je nám to velmi líto, protože odkaz 28. října a Pražský hrad pro nás představují významné symboly, které si prezident republiky přivlastňuje, ačkoli patří nám všem,“ řekl Kalousek. Podle něj TOP 09 vznik Československého státu uctí položením věnce k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.