S návrhem na ocenění osmaosmdesátiletého Bradyho univerzitním vyznamenáním přišel Miller minulý pátek v reakci na to, že jej prezident Miloš Zeman údajně vyškrtl ze seznamu oceněných, když se jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Brady nabídku přijal.

Původně se předpokládalo, že Brady převezme ocenění v Olomouci. „Na přání členů rodiny Bradyových se s nimi rektor sejde v Praze a při této příležitosti vyznamená Jiřího Bradyho pamětní medailí,“ uvedla mluvčí.

„Toto ocenění je projevem úcty a uznání vůči panu Bradymu nejen ze strany olomoucké univerzity, ale obecně široké akademické veřejnosti,“ řekl Miller. Historika a rektora UP pojí s Bradym i osobní vazba. „Potkal jsem pana Bradyho před mnoha lety jako student v Kanadě, byl jsem na jeho přednáškách o jeho sestře Haně. Jsem poctěn, že pan Brady přijme akademické ocenění z mých rukou, a můžeme tak uctít člověka, který pro Českou republiku mnoho vykonal,“ dodal rektor.

Kdo vyznamená Bradyho
Poslanecká sněmovna pamětní medailí a pamětním listem
Premiér pamětní medailí Karla Kramáře
Primátorka Prahy Klíčem od obce pražské
Město Brno pamětním listem
Univerzita Palackého v Olomouci pamětní medailí

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.