Lobbista napadl vyjádření Ondráčky, který v Otázkách Václava Moravce uvedl, že Rittig "figuruje ve fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů".

Podnikatel tvrdí, že s případem Amun.Re nemá nic společného. Výrok byl podle něj nepravdivý a vyvolal dojem, že je Rittig do kauzy s kriminálním podtextem zapleten. Vedle omluvy lobbista požadoval ještě 100 000 korun.

David Ondráčka z Transparency International

David Ondráčka z Transparency International

FOTO: Petr Horník, Právo

"Diskusní pořad nespustil medializaci a kriminalizaci žalobce (Rittiga). Bylo mnoho daleko ostřejších článků, ať už se to týkalo různých jiných obchodů nebo otázek financování ODS v dané době, kdy byl žalobce označován jako kmotr," konstatovala v úterý předsedkyně odvolacího senátu Milena Opatrná. Podle ní se navíc TIC podařilo analýzou obchodních společností kolem Amun.Re prokázat, že Rittig měl k fotovoltaice skutečně vztah.

O Rittiga v diskusi nešlo

O Rittigově možném podílu na transakci, při níž polostátní energetická společnost ČEZ odkoupila za pět miliard korun solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné Amun.Re, v minulosti spekulovala i média. Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný.

Pražský městský soud už před dvěma lety konstatoval, že televizní diskuse se Rittiga dotýkala jen okrajově a nezasáhla do jeho osobnostních práv. Lobbista se proti verdiktu odvolal, proto spor projednával ještě vrchní soud.