Jiřímu Bradymu telefonoval 12. října šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt a oznámil, že 28. října obdrží Řád T. G. Masaryka. „Když pan Forejt telefonoval, manžel byl doma sám a nezeptal se na některé podrobnosti, které jsem chtěla vědět. Tak jsem panu Forejtovi zavolala,“ popsala Tereza Brady. Uvedla, že jí bylo sděleno to, co už slyšel manžel, a dozvěděla se i podrobnosti, kdy mají na Hrad dorazit, kolik lidí si mohou vzít s sebou a podobně. „Když dnes pan Forejt tvrdí, že nic takového nám neřekl, nemluví pravdu,“ řekli svorně oba manželé.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

O zrušení vyznamenání se oba dozvěděli až 21. října z tisku. „Vyznamenání se dává za zásluhy za práci, nikoliv za to, s kým kdo hovořil nebo se setkal,“ řekla Tereza Brady. Oba manželé situace šokovala. „V demokratické zemi je to naprosto neuvěřitelná a šokující věc,“ řekl Brady.

Myslím, že by bylo minimálně zdvořilé nám sdělit, že se situace změnila.Tereza Brady

O změně se zatím mlčí

Dosud nikdo ale Jiřímu Bradymu oficiálně neoznámil, že vyznamenání nedostane. „Myslím, že by bylo minimálně zdvořilé nám sdělit, že se situace změnila. Dosud ale nikdo nic neřekl a my máme pouze informace z onoho 12. října,“ řekla Tereza Brady.

Video

Herman: Brady by vyznamenání od Zemana nepřijal. Zdroj: Novinky.cz

Pokud by prezident Zeman Jiřího Bradyho vyznamenal, on sám by medaili nepřijal. „Nemusel bych o tom moc přemýšlet, neměl bych čas. Dostal jsem spoustu vyznamenání a nepotřebuji takové, kde není chuť nebo důvod mi ho dávat,“ řekl Brady.