Senátor publikoval na svém profilu na webu Parlamentnilisty.cz článek, v němž mimo jiné trojici vědců Pavla Kindlmanna, Jakuba Hrušku a Hanu Šantrůčkovou napadl, že „jejich motivace se rovná peníze, docentury, profesury“. Vědci se proti takovému názoru ohradili a pohnali Velebu k soudu.

„Výrok postrádá pravdivý základ. Senátor Veleba vytvořil nepravdivý dojem, že se vědci obohacují na projektech, které se zabývají Šumavou, a že z toho mají kariérní prospěch. Slovům senátora veřejnost navíc přikládá větší váhu v tom, že tyto projevy budou nějak podloženy, ostatně stát senátorům vytváří adekvátní odborné zázemí,“ konstatoval soudce Michal Ryška.

Veleba podle verdiktu musí zaslat vědcům omluvný dopis a smazat z webu svůj článek. Marná byla senátorova obhajoba, že svým textem nemířil na osoby vědců, ale na kontrolu nakládání s veřejnými prostředky.

„Projev učinil jako občan, nikoli jako senátor nebo odborník,“ pokoušel se soud přesvědčit jeho obhájce Vojtěch Vyhnal.

„Na Šumavě jde skutečně o velké peníze. Jde tam o stovky miliónů korun. Developeři v druhé zóně nakoupili zemědělské pozemky a teď je chtějí změnit na stavební pozemky. Možnost tomu udělat přítrž budou mít poslanci, že zvětší jádrové zóny. Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí,“ prohlásil po verdiktu Kindlmann.