Gazdík nevyloučil, že díky výsledku voleb se hnutí může ucházet o místopředsednický post.

Svůj post obhájil starosta Božího Daru Jan Horník, který dosud senátorský klub vedl.

„Chtěl bych poděkovat, že lidé neskočili na levný trik nasadit známou osobnost a dali přednost zkušenosti,“ okomentoval výsledek, když porazil známého žokeje Josefa Váňu nasazeného hnutím ANO.

Starostové a nezávislí oslavují výsledky druhého kola senátních voleb

Starostové a nezávislí oslavují výsledky druhého kola senátních voleb.

FOTO: Jan Sadílek, ČTK

Gazdík stejně jako Horník litovali nízké účasti voličů ve druhém kole, což může být dáno tím, že občané příliš Senátu nerozumí. Představitelé STAN se proto shodují, že by bylo vhodné umožnit elektronickou volbu.

Podle Gazdíka by také bylo vhodné, aby horní parlamentní komora do budoucna měla na projednávání a schvalování zákonů nikoli třicet, ale šedesát dnů.

Současný klub v Senátu pravidelně spolupracuje s lidoveckými senátory, což - jak uvedl Horník - bude jistě pokračovat i nadále. Zástupci hnutí ale odmítají komentovat, zda by spolupráce s KDU-ČSL mohla předznamenat fakt, že do sněmovních voleb příští rok půjdou v koalici.

STAN totiž letos na konci roku vyprší smlouva s TOP 09 o společné kandidátce pro sněmovní volby a těžko lze po vzájemných šťouchancích a rozkolu ve středočeské organizaci Kalouskovy strany předpokládat, že by oba subjekty znovu spojily síly.

Nic na tom zřejmě nezmění ani fakt, že šéf TOP 09 Miroslav Kalousek zaslal gratulaci Petru Holečkovi, který byl za STAN zvolen, a kterou novopečený senátor tlumočil ve volebním štábu Starostů a nezávislých.