Příslušný návrh usnesení měli podle informací Práva na stole ministři už minulý týden, avšak kvůli zkrácení jednání vlády se na něj – stejně jako na další body – nedostalo.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Není přitom pochyb, že vláda návrh schválí, byť někteří politici kritizovali Zemana za to, že dal přednost účasti na konferenci Dialog civilizací, pořádané přítelem ruského prezidenta, podnikatelem Vladimirem Jakuninem, před pohřbem bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese.

Další náklady hradí ministerstva

V sumě nejsou zahrnuty náklady na cestu vojenským speciálem, které obvykle tvoří nejvyšší položku, a také na ochranku. Ty jdou z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra.

Armáda ani vnitro sumy nesdělují, obecně platí, že suma za letadlo vychází z typu stroje, nákladů na letecké palivo, případně z navigačních a přistávacích poplatků, pokud jsou v cílové zemi vojenským letadlům účtována. Podle dokumentu, který vládě poslal šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD), prezident vedle účasti na konferenci otevřel honorární konzulát ČR a uvedl do funkce nového konzula na Rhodosu. Během cesty Zeman, jak uvádí zpráva, jednal o důsledcích migrační krize na region, problematice vzájemného obchodu a turistiky a investičních příležitostech v místě.

Zeman se konference zúčastnil už poosmé, tentokrát spolu s ním v letadle na Rhodos cestoval jeho předchůdce Václav Klaus.

O náklady se dělí podle pravidel prezidentská kancelář a ministerstvo zahraničí. A to za devět členů prezidentské delegace a doprovodu. Hlava státu má podle čtyři roky starého vládního usnesení právo na sedm členů delegace a desetičlenný doprovod. U vrcholných návštěv prezidenta i premiéra se může počet zvýšit, třeba účastí manželek.

Kalousek: Lepší, když dělá ostudu tam

Kritiku za svou zahraniční cestu prezident přitom neslyšel letos poprvé. Rozruch vyvolala i jeho loňská dvoudenní cesta do Moskvy na oslavy konce druhé světové války, kde zejména pravicoví politici vyzývali vládu, aby odmítla uhradit 660 tisíc korun, což ministři odmítli.

Ani tentokrát nezůstali s kritikou pozadu tradiční Zemanovi odpůrci.

„Na jednu stranu bych si velmi přál, aby nejvyšší představitel mého státu byl na pohřbu Šimona Perese. Na druhou stranu si říkám, jestli není lepší, když bude dělat ostudu na Rhodosu,“ nechal se slyšet šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.