„Samozřejmě že volila hnutí ANO,“ smál se Babiš při dotazu, komu dala jeho družka hlas. „Očekávám, že nám dají občané šanci jim ukázat, že bychom mohli dokázat řídit kraje podstatně lépe, transparentněji a úsporněji,“ prohlásil Babiš poté, co odvolil.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš volil i s partnerkou (vlevo) v Průhonicích.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš volil i s partnerkou (vlevo) v Průhonicích.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zopakoval, že za úspěch by považoval vítězství v pěti krajích. „Asi to bude těsný souboj,“ podotkl. ČSSD ho prý překvapila svojí negativní kampaní.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš před volební místností

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš před volební místností

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Babiš také řekl, že pro hnutí ANO to jsou důležité volby. „Napoví tomu, jaké máme šance v budoucnu,“ míní ministr financí.

Filip se opřel do Babiše

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl v pátek krátce po druhé odpoledne mezi prvními voliči v českobudějovickém volebním okrsku na sídlišti Vltava. Poté, co vhodil hlas do volební urny, Právu řekl, že KSČM minimálně udrží své pozice v krajích z minulých voleb. Během čtvrteční televizní debaty byl prý velmi nepříjemně překvapen vyjádřením ministra financí Babiše.

Místopředseda Sněmovny a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip odevzdal hlas ve volební místnosti v Českých Budějovicích.

Místopředseda Sněmovny a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip odevzdal hlas ve volební místnosti v Českých Budějovicích.

FOTO: Václav Pancer, ČTK

„Zarazilo mě, že jednak nechtěl důvěřovat samosprávě v krajích, a za druhé, že jeho postoje ukazovaly na to, že by rád centralizoval svou moc,  a to je podle mého soudu nejen pro občany České republiky, ale i pro politickou scénu nebezpečné. Když se podíváme na její vývoj v sousedním Polsku, ale i v některých dalších zemích, tak oligarchizace politiky, případně přílišná centralizace neprospívá tomu, aby občané měli větší důvěru v politiku,“ konstatoval Filip.

Jde o svobodu, burcoval Kalousek

Kalousek volil mezi prvními na Základní škole v Bechyni. Podle něho jsou tyto volby i o svobodě.

„Nejsou to volby druhé kategorie, jak se často říká. Kompetence krajských zastupitelů často ovlivňují komfort našeho života veřejnými službami od rána do večera. Jsou to také volby, kde mohou občané vyjádřit svůj názor, zda si přejí další posun k autokratičtějšímu řízení společnosti, ke státu a samosprávám, které vystupují buď jako servis, což bychom si přáli my, nebo jako vrchnost, což tady zavádí nové pořádky. Tyto volby mohou tedy rozhodnout i o naší svobodě,“ prohlásil Kalousek.

Předseda TOP 09 volil v pátek v domovské Bechyni,

Předseda TOP 09 volil v pátek v domovské Bechyni.

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Výsledek TOP 09 tipovat nechtěl. „Čísla vám neřeknu, ale vím, že máme velice kvalitní kandidáty, a věřím, že jim voliči dají důvěru,“ doplnil Kalousek.

Schwarzenberg věří v úspěch TOP 09

Volit šel v pátek odpoledne v Sýkořicích na Rakovnicku také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Když hodil obálku do urny, komentoval: „V Rakousku bychom měli průser. Tady se ty obálky taky nelepí.“ Narážel tím na problémy při volbě rakouského prezidenta.

Video

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg volil v Sýkořicích

Schwarzenberg věří, že TOP 09 nedopadne úplně špatně. „Myslím, že to nebude velký vzestup, ale mám pocit, že jsme stabilizovaní a polezeme nahoru. V posledních týdnech jsem drandil po krajích, někde jsme měli docela dobré ozvěny,“ řekl. Jak volby dopadnou, nechtěl předjímat. „Předpokládám, že ANO nějaké hejtmany stihne, ale mám také dojem, že už je trošku před vrcholem,“ řekl.

Bělobrádek věří, že lidovci získají více mandátů

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek věří, že lidovci v krajských volbách posílí a získají více mandátů než v roce 2012. Posílit chtějí také v senátních volbách. V minulých krajských volbách získala KDU-ČSL 61 křesel v krajských zastupitelstvech, v senátních volbách obhajují lidovci tři místa.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Bělobrádek věří, že lidovci získají více mandátů

„Určitě chceme posílit ve všech krajích, kde máme doposud šedesátku zastupitelů a také v  Senátu,“ řekl Bělobrádek. Preference podle něho přisuzovaly lidovcům dva až tři hejtmany. „Nyní nemáme žádného, takže i jeden bude úspěch,“ řekl. Bělobrádek usiluje o zvolení do krajského zastupitelstva na druhém místě kandidátky Koalice pro Královéhradecký kraj, kterou kromě lidovců tvoří Hradecký demokratický klub (HDK) a Volba pro město (VPM).

Hašek výsledek tipovat nechtěl

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) odvolil v základní škole v brněnské Kotlářské ulici, kousek od svého bydliště. Jak uvedl, volební den hodlá trávit především v kruhu nejbližších a až do soboty se pokusí pokud možno na volby nemyslet.

Video

Hejtman Hašek věří, že ke krajským volbám přijde více lidí; zdroj: Miroslav Homola, Právo

„V první volební den je navíc svátek Justýny, tak se jmenuje i moje dcera. Míním se jí v její sváteční den maximálně věnovat,” uvedl Hašek. Výsledek voleb odmítl tipovat. Věří, že letos ke krajským volbám přijde víc lidí než minule. Před čtyřmi lety přišlo 37,76 procent, Hašek očekává kolem 40 procent.

Někteří lidé šli volit brzy kvůli dalším povinnostem. „Pospíšila jsem si letos, protože odjíždím za dcerou do Plzně a nechci při volbách absentovat. Nikdy jsem to zatím neudělala, protože si myslím, že nejít k volbám je hloupé,” svěřila se Právu starší žena, která přišla mezi prvními volit do jedné z volebních místností na ZŠ v ulici 8. května v centru Olomouce.

Video

Krajské a senátní volby 2016 Praha - 6; zdroj: Novinky.cz

„Dala jsem svůj hlas jedné ze stran zastoupených ve Sněmovně,“ dodala.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: První voliči v Ostravě přicházejí volit; zdroj: Pavel Karban, Právo

Na radnici v Moravské Ostravě dorazilo během první hodiny k volbám několik desítek lidí. Tvořily se i fronty.