Lidovci se s ČSSD dohodli na dvou parametrech. „Je těžké predikovat vývoj dopředu, ale jeden parametr je, aby to byla úroveň 65 let s tím, že každých pět let se to bude aktualizovat podle průměrné doby dožití,“ řekl před jednáním vlády ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Druhý parametr je, aby lidé strávili v důchodu zhruba 25 procent svého života.

Soc. dem dlouhodobě prosazuje, aby se odchod do penze zastropoval na 65 letech. Hovořilo se také o věku 67 let. Proti tomu se však staví Babiš. „Pokud by to prošlo, tak to nastane v roce 2030. Za ten čas tady bude pět šest vlád. Je to návrh o ničem,“ nechal se slyšet minulý týden.

Logické argumenty, míní Jurečka

Zda lidovci a ČSSD Babiše ve středu přesvědčí, není vůbec jasné. „Jsou to logické argumenty,“ věří Jurečka.

Pokud Babiš bude trvat na svém, mohlo by příští týden na jednání kabinetu dojít k silovému hlasování a sociální demokraté s KDU-ČSL by si prosadili svou.

Růst důchodového věku se každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa přitom počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Pokud se vláda dohodne na zavedení hranice důchodového věku v 65 letech, mělo by se to také týkat všech, kteří se narodili po roce 1971. Zdroj: ČTK