"V České republice žije 95 000 až 115.000 sociálně vyloučených osob, tedy lidí potýkajících se s chudobou, koncentrovaných v 606 sociálně vyloučených lokalitách. Je to problém, který se dotýká řady rodin i regionů, je zjevné, že je potřeba se mu postavit," uvedl Dienstbier.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Jednotlivé resorty, kterých se opatření týkají, mají do 31. října zpracovat návrh řešení problémů včetně časového harmonogramu a odhadu finančních nákladů.

Podle ministra Dienstbiera se problém takzvaného obchodování s chudobou začíná z ubytoven přesouvat i do bytů. Plán počítá s tím, že by dávky na bydlení stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů. Mělo by to zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě. Lidé totiž často s pomocí příspěvků od státu nájem platí majitelům či pronajímatelům, ti úhrady pak ale už neposílají.

Zvažují se i limity na počet lidí v bytě

Dienstbier také navrhuje stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkají se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají totiž přelidněné.